Gra rodzinna, nocne zwiedzanie, wieża widokowa, nowy Fotoplastikon – atrakcje Nocy Muzeów w Warszawie

przez Monika Tarka-Kilen

Rodzinna gra terenowa, wirtualny spacer po Bulwarach Wiślanych, wystawy specjalne – to akt atrakcje przygotowane na Noc Muzeów w Muzeum Powstania Warszawskiego i w jego oddziałach.

Już 13 maja, w wieczór poprzedzający Noc Muzeów w godz. 19.00 – 21.30 rozpocznie się rodzinna gra terenowa “Panie czy to już powstanie?”. Muzealnicy zapraszają do udziału rodziny z dziećmi w wieku 9-14 . Gra poświęcona będzie warszawskiej konspiracji, czyli czasom przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Gracze zobaczą jak działała doskonale zorganizowana struktura podziemnej Stolicy, w której codziennością były skrytki, szyfry i pseudonimy. Odwiedzą miejsca w Muzeum, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Będą mogli poćwiczyć swoją spostrzegawczość, wykazać się sprytem i zręcznością oraz umiejętnością zapamiętywania szczegółów. Udział w grze jest bezpłatny ale konieczna jest rejestracja pod adresem gra@1944.pl.

14 maja od godziny 18.00 do 1.00 w nocy będzie można bezpłatnie zwiedzić ekspozycje stałe Muzeum Powstania Warszawskiego. To wyjątkowa okazja, by poruszając się w scenerii sprzed 78 lat, poznać historię Powstania Warszawskiego i życie codzienne ówczesnych mieszkańców stolicy.

Za pomocą nowoczesnych środków wyrazu Muzeum przybliża widza do źródła historycznego i eksponatu – multimedialna ekspozycja muzealna w niepowtarzalny sposób oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. A jeśli pogoda dopisze, każdy ze zwiedzających będzie miał również możliwość podziwiania panoramy miasta z 32-metrowej wieży widokowej.

Tego samego wieczoru po raz ósmy zostanie otwarta wystawa plenerowa „Zachowajmy ich w pamięci” w Parku Powstańców Warszawy. Instalacja w parku Powstańców Warszawy w symboliczny sposób przywraca pamięć o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli bez wieści podczas Powstania Warszawskiego.

Specjalne wydarzenia przygotowane zostały w Fotoplastikonie Warszawskim i dawnym areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

W piwnicach dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w godz. 18.00–23.00
zobaczyć będzie można wystawę „Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954”. Po wojnie w tym miejscu komuniści więzili działaczy podziemia niepodległościowego, m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i por. Jana Rodowicza „Anodę”. Losy te upamiętnia ekspozycja przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie dla grup maks. 5-osobowych. Czas zwiedzania: ok. 40 min. Ze względu na charakter prezentowanych treści muzeum sugeruje, aby uczestnicy mieli ukończony 16. rok życia.

Z kolei w Fotoplastikonie Warszawskim odbędzie się bezpłatnie premierowy pokaz stereoskopowych zdjęć Warszawy wykonanych w 1927 roku. Niezwykłe ujęcia najbardziej znanych miejsc dawnego Śródmieścia, a także rzadziej odwiedzanych przez turystów rejonów Solca, Pragi czy… Wołomina, będącego wówczas popularnym letniskiem. Ponadto o fotografii stereoskopowej i historii fotoplastykonów będzie opowiadał ekspert w tej dziedzinie – Tomasz Bielawski.

Dodatkowo w godzinach 19.00–23.00 dla chętnych odbędą się warsztaty fotograficzne z fotograwiury – korzenie tej techniki sięgają końca XIX wieku. A żeby nie było nudno stojąc w kolejce i oczekując na wejście do Fotoplastikonu Warszawskiego to na jego podwórzu zagrają „Warszawiaki – Trupa Teatralna”.

Noc Muzeów w Muzeum Powstania Warszawskiego online

Tych, którzy nie będą mogli odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego 14 maja osobiście, muzealnicy zabiorą na wirtualną wycieczkę po najciekawszych częściach ekspozycji stałej i wystawach czasowych prezentowanych w gmachu głównym. Przewodnik opowie wciągające historie powstańczych walk i przedstawi ciekawostki dotyczące życia codziennego w tamtym czasie. Uruchomione zostaną oryginalne maszyny drukarskie, których używano podczas okupacji i Powstania Warszawskiego. Relacja na żywo na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku: www.facebook.com/1944pl

Kolejnym wydarzenim online będzie “Wierna rzeka 1944” – wirtualny spacer historyczny po bulwarach wiślanych z przewodnikiem Muzeum Powstania Warszawskiego. Mowa będzie m.in. o roli i znaczeniu Wisły podczas Powstania Warszawskiego oraz o przebiegu walk powstańczych na Powiślu. Relacja na żywo na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku: www.facebook.com/1944pl

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej