Muzealny spacer po Zakopanym i brydż z Kornelem Makuszyńskim wsród atrakcji Nocy Muzeów w stolicy Tatr

przez Monika Tarka-Kilen

Artyści i sztuka w Zakopanym, początki narciarstwa w polskich górach, muzealny spacer w czasie którego można będzie zobaczyć architektoniczne perełki Zakopanego a także wieczorny brydż z Kornelem Makuszyńskim – to tylko część atrakcji przygotowanych na 14 maja, czyli Noc muzeów, przez Muzeum Tatrzańskie.

Ideą Nocy Muzeów są, nie tylko organizowane z tej okazji dodatkowe wydarzenia dla zwiedzających, ale przede wszystkim fakt, że wstęp na wszystkie ekspozycje czy wystawy jest bezpłatny. Nie inaczej będzie w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanym, które 14 maja w godzinach wieczornych do wszystkich filii i na wszystkie wydarzenia zaprasza bezpłatnie.

Każde z miejsc podlegających Muzeum przygotowało atrakcje dla zwiedzających. W Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich o godz. 17:00 wystartuje spacer muzealny “Od Kopkowicza do Witkiewicza”. Na trasie wycieczki będzie można zobaczyć dzieła architektoniczne najlepszych zakopiańskich architektów okresu międzywojennego. Nie zabraknie również obiektów w stylu zakopiańskim Stanisława Witkiewicza. Spacer rozpocznie się na Kozińcu w willi Koziańskich (Droga na Kozieniec 8).

Dalej przejdziemy Bulwarami Słowackiego (realizacje architektów takich jak Adam Hełm-Pirgo, Stefan Meyer, Zygmunt Ostafin) oraz ulicą Tytusa Chałubińskiego (realizacje Stanisława Witkiewicza oraz Franciszka i Leona Kopkowiczów). Na ulicy Władysława Zamoyskiego dowiemy się, gdzie się znajdowały i co pozostało po willi Chata i willi Wir. Spacer zakończy się w willi Oksza na Wieczornym brydżu z Kornelem Makuszyńskim

– informuje Muzeum Tatrzańskie.

O godz. 22:00 w galerii zaplanowano wykład pt. “Sen narciarza” – o pionierach polskiego narciarstwa i taternictwa z pokazem drewnianych nart z początku XX w., a także lat 60. i 90. XX w. Poprowadzi go Wojciech Szatkowski.

W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego (ul. Krupówki 10) o 22:30 można będzie wziąć udział w oprowadzaniu po wyremontowanym gmachu głównym a potem o 23:00 rozpocznie się prezentacja “Złoty wiek „Rocznika Podhalańskiego”. Poprowadzą ją Anna Kozak i dr Marcin Warchałowski.

Niewiele jest w Polsce czasopism naukowych, mogących poszczycić się ponad stuletnią tradycją. Jeszcze mniej zostało założonych przez tak wybitne postaci jak Bronisław Piłsudski. W czasie spotkania pracownicy Muzeum Tatrzańskiego przedstawią najciekawsze artykuły, które zostały wydrukowane w „Roczniku Podhalańskim” w ciągu całej jego historii. W czasie spotkania będzie można również zakupić wybrane tomy „Rocznika Podhalańskiego”

– informuje Muzeum.

Z kolei Galeria Sztuki w willi Oksza (ul. Hr. Władysława Zamoyskiego 25) zaprasza między 18:00 a 24:00 na wspomniany już “Wieczorny brydż z Kornelem Makuszyńskim”.

Choć Muzeum Kornela Makuszyńskiego jest zamknięte dla zwiedzających z powodu remontu, to jednak nie może go zabraknąć na tym ważnym muzealnym święcie dlatego galeria zaprasza wszystkich wielbicieli Kornela Makuszyńskiego oraz miłośników kultury międzywojnia na partyjkę brydża – niegdyś jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu.

Tych nie zainteresowanych grą galeria zaprasza na zwiedzanie wystawy „Artyści i sztuka w Zakopanem” w godzinach 18:30-19:30. Wystawia pokazuje prace najwybitniejszych twórców zauroczonych Tatrami i Podhalem: Rafała Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Zofii Stryjeńskiej i wielu innych. Szczególnie ważnym miejscem jest sala poświęcona twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Styl zakopiański będzie można odnaleźć na wystawie czasowej w wyrobach platerowych Marcina Jarry.

Między 20:00 a 21:00 odbędzie się w willi Oksza spotkanie z rzeźbiarzem Karolem Szostakiem “Dziedzictwo Szkoły Przemysłu Drzewnego”.

Dyskutować będziemy o rzeźbie, drewnie oraz dziedzictwie Szkoły Przemysłu Drzewnego w artystycznej rodzinie Szostaków. Wszystko to w otoczeniu pięknych rzeźb z czasów, gdy uczniowie i nauczyciele omawianej placówki odnosili sukcesy na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłu Nowoczesnego w Paryżu

– informuje Muzeum.

A jak kogoś interesuje nocne zwiedzanie willi to zaplanowano je w godzinach 22:00 – 23:00.

Pozostałe atrakcje Nocy Muzeów w Zakopanem:

Galeria Władysława Hasiora (ul. Jagiellońska 18b) / Wstęp wolny

– 19:30 Wernisaż wystawy poplenerowej studentów Akademii Sztuki w Szczecinie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pt. Skala dziwności edycja V

– 21:00 Na konserwatorskim stole – opowieści o konserwacji prac W. Hasiora. Oprowadzanie konserwatorskie poprowadzi Aleksandra Trybuła. Kierownik działu Renowacji i Konserwacji Muzeum Tatrzańskiego opowie o projekcie konserwacji asamblaży artysty wraz z anegdotami o nieoczywistych metodach konserwacji sztuki współczesnej.

– 22:00 Z Hasiorem po zmroku. Oprowadzenie po wystawach w Galerii Władysława Hasiora. Poprowadzi Julita Dembowska

Willa Koliba. Muzeum Stylu Zakopiańskiego (ul. Kościeliska 18)

– 18.30 Wykład Nurty Stylu Zakopiańskiego. Poprowadzi Dr hab. Zbigniew Moździerz

– 18:00-21:00 Noc Muzeum dla dzieci!

Od 18:00 Widok na Tatry z willi Koliba – stwórz własny obrazek na plastrze drewna.

Od 19:30 Zrób własny lampion inspirowany stylem zakopiańskim.

– 20:00 Oprowadzanie po wystawach stałych w Wilii Koliba. Oprowadzi Zbigniew Moździerz

Chałupa Gąsieniców Sobczaków (Droga Do Rojów 6)

– 21:00 Oprowadzanie po wystawach stałych w Chałupie Gąsieniców Sobczaków

Od 20:00 do 22:00 Pokaz konserwatorski Cyryniowanie? Irchowanie? O metodach zdobienia serdaków i kożuchów góralskich. Poprowadzi Bogumiła Dańko . W trakcie zwiedzania będzie można podpatrzeć renowatorkę działu Renowacji i Konserwacji Muzeum Tatrzańskiego podczas zdobienia kożucha oraz zadać pytania dotyczące sposobów zdobienia w tradycji góralskiej.

– 22:00 Oprowadzanie po wystawach stałych w Chałupie Gąsieniców Sobczaków

Dwór Tetmajerów w Łopusznej, ul. Gorczańska

– 18:30 Wieczorem we Dworze Tetmajerów. Oprowadzenie po folwarku poprowadzi Grzegorz Kamoń.

– 20:00 Nocna projekcja filmu Halka/Haiti. Projekt artystyczny duetu C.T. Jasper oraz Joanny Malinowskiej to rejestracja filmowa przedstawienia „Halki” Stanisława Moniuszki, które odbyło się 7 lutego 2015 roku w haitańskim Cazale. Projekcja miała swoją premierę na Biennale Sztuki w Wenecji w 2015 roku. Ostateczny kształt spektaklu stanowi efekt współpracy ekipy z lokalną społecznością. Z polskiej strony udział wziął zespół Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki z Poznania.

– 21:30 Romantyzm w Łopusznej. W obchodzonym obecnie roku romantyzmu zapraszamy na oprowadzanie w stylu XIX wieku, które poprowadzi Grzegorz Kamoń.

Zagroda Korkoszów. Czarna Góra, Zagóra

– 19:00 Wieczorne oprowadzanie u Korkoszów. W trakcie wieczoru będzie można zobaczyć odrestaurowane budynki mieszkalne i gospodarcze wchodzące w skład spiskiej zagrody

– 20:00 Teatr cieni o obróbce lnu. Praca przy lnie była niegdyś jednym z podstawowych zajęć miejscowej ludności: opowieść etnograficzną uzupełni prezentacja w formie teatru cieni, ukazująca kolejne etapy obróbki lnu. Usłyszymy również śpiewki ludowe w wykonaniu zespołu regionalnego, które na Spiszu towarzyszyły pracy przy lnie.

– 21:00 Po zmroku w Zagrodzie.Oprowadzanie po izbach w Zagrodzie Korkoszów

Źródło: muzeum tatrzańskie.pl

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej