Świętujemy 232. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Z. tej okazji można będzie m.in. zobaczyć w Warszawie oryginał uchwały. Taka gratka zdarza się tylko raz w roku. Na codzień uchwała nie jest udostępniona zwiedzającym.
Konstytucję 3 maja uchwalono w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie po kilkugodzinnych obradach. W Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie dziś wyjątkowe wydarzenie, można zobaczyć oryginał Konstytucji 3 Maja oraz inne dokumenty związane z jej uchwaleniem. Dokument wyróżniony został prestiżowym Znakiem Dziedzictwa Europejskiego i wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Na codzień jest niedostępny dla zwiedzających. Jedyna okazja, żeby go zobaczyć to właśnie 3 maja. Dokument będzie wystawiony w Archiwum Głównym Akt Dawnych na ul. Długiej 7 w Warszawie.
Faksymile Konstytucji 3 maja, a konkretnie aktu przepisanego i spisanego 5 maja (bez ostatniego punktu z oryginału), można także oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. Jest wystawiony w odrestaurowanej i odbudowanej sali senatorskiej, gdzie pierwotnie odbyły się obrady Sejmu CZteroletniego i gdzie nastąpiło uchwalenie konstytucji. Obok sali senatorskiej wystawiono słynny obraz ana Matejki „Konstytucja 3 maja” namalowany z okazji setnej rocznicy uchwalenia aktu, czyli w 1891 roku.
Z okazji święta o Konstytucji 3 maja opowiada też Narodowe Centrum Kultury w krótkim filmie o monumentalnym obrazie Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”. Film, dostępny jest na kanale YouTube NCK i opowiada o bohaterach namalowanych przez malarza. Na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury pojawił się też quiz, który weryfikuje wiedzę na temat obrazu Matejki.
Obchody święta zaplanowały także Muzea w całej Polsce. I tak np. z okazji święta Konstytucji 3 Maja w Gdańsku zabrzmią dzwony, będzie można wysłuchać carillonowego koncertu, obejrzeć historyczną zmianę warty pod wieżą więzienną i inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi I Rzeczpospolitej, która odbędzie pod Dworem Artusa. W Krośnie tradycyjnie obchody 3 maja rozpoczną się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny odprawioną przez księży z krośnieńskich parafii o godz. 9.00 w Bazylice Kolegiackiej. Po mszy w imieniu mieszkańców władze samorządowe miasta Krosna złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą twórców Konstytucji 3 Maja. Tradycyjnie w tym dniu zaplanowano również imprezy sportowe i kulturalne.
W Kielcach świętowanie 3 maja rozpocznie msza święta w bazylice katedralnej o godz. 11. Po niej nastąpi przemarsz przed pomnik Staszica w Parku Miejskim. Organizatorzy obchodów zapraszają także na piknik. Swoje stoiska zaprezentują m.in. służby mundurowe. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Otwocku rozpoczną się o 9.30 od części oficjalnej – mszy i złożenia kwiatów pod obeliskiem Józefa Piłsudskiego. Po południu zaś odbędzie się piknik na terenie Muzeum Ziemi Otwockiej. Na część oficjalną złożą się: msza św. w kościele pw. św. Wincentego à Paulo, po czym nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych pod obelisk Józefa Piłsudskiego u zbiegu ulic Kościuszki i Chopina oraz złożenie kwiatów pod obeliskiem. Piknik 3 maja rozpocznie się o godz. 13:00 – na terenie Muzeum Ziemi Otwockiej ( ul. Narutowicza 2). W programie organizatorzy przygotowali m.in. wykłady historyczne, koncert Otwockiej orkiestry dętej, ognisko z kiełbaskami i inne atrakcje.
To tylko niektóre przykłady atrakcji przygotowanych na 3 maja. N stronie gmin, samorządów lub urzędów miejskich w swoich miastach znajdziecie informacje o planowanych atrakcjach. Warto świętować!
Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione pierwotnie w 1919 roku i przywrócone w 1990 r. Obok Święta Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych.
Źródło: Facebook, gov.pl, Polskie Radio, TVP3, domeny publiczne.