Żołnierze wyklęci na znaczkach pocztowych – wystawa w Ostrołęce

przez Monika Tarka-Kilen

Do 31 maja można oglądać w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce wystawę filatelistyczną poświęconą bohaterom podziemia antykomunistycznego.

Specjalna wystawa dotyczącą Żołnierzy Wyklętych składa się z 9 plansz, na których przedstawiono reprodukcje wszystkich znaczków jakie od 2016 roku zostały wyemitowane przez Pocztę Polską w hołdzie żołnierzom „drugiej konspiracji”. Można je oglądać w holu kina

Znaczki zaczęły pojawić się w 2016 roku w cyklu „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Pierwszy z nich poświęcony był majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. „Łupaszka”. Trzy lata później Poczta wprowadziła do obiegu znaczek upamiętniający majora Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”. W 2021 roku na tzw. walorze, czyli obrazku znaczka, znalazła się postać pułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.

Kolekcję uzpełniają znaczki z serii „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych” z 2017 roku, z ryngrafami por. Franciszka Majewskiego ps. „Słony”, st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój”, z roku 2018 z ryngrafami rtm. Witolda Pileckiego ps. „Witold” i Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Są także, pochodzące z 2020 roku, znaczki z ryngrafami ks. kpt. Władysława Gurgacza ps. „Sem” i por. Henryka Jastrzębskiego ps. „Zbych”.

Poza obiema wspomnianymi seriami, w 2017 roku ukazał się znaczek z Franciszkiem Selmanowiczem ps. „Zagończyk”. Na wystawie można obejrzeć też znaczek z Józefem Franczakiem ps. „Laluś”.

Praca Muzeum w weekend majowy:

  • 1 maja (niedziela), a także 2 maja (poniedziałek) Muzeum jest nieczynne,
  • 3 maja (wtorek) jest otwarte do godz. 16.00 – ostatnie wejście na wystawę o godz. 14.30.

Źródło: Facebook, MZW w Ostrołęce.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej