Powstający w Mielcu Największy Pomnik Żołnierzy Niezłomnych zostanie odsłonięty już we wrześniu

przez Monika Tarka-Kilen

Powstający od czterech lat w Mielcu potężny pomnik z postaciami Żołnierzy Niezłomnych zostanie ukończony jeszcze w tym roku. Znamy już datę jego oficjalnego odsłonięcia. Uroczystość zaplanowano na 3 września 2022 roku. Okazją będzie przypadająca na 2 września rocznica założenia Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (2.09.1945 r.).

Potężny mielecki monument ma przedstawiać dwunastu żołnierzy niezłomnych, którzy w okresie stalinowskiego terroru walczyli o wolną Polskę. Pomnik, który stoi na Górce Cyranowskiej ma pięć metrów wysokości. Jego budowa trwa już od blisko czterech lat.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia największego w Polsce pomnika Żołnierzy Niezłomnych Wyklętych przez komunistów, odbędzie się w sobotę 3 września 2022 r.  o godz. 11:00 – poinformował na Facebooku Romuald Rzeszutek ze Stowarzyszenia “Prawda i Pamięć”, inicjator budowy monumentu.

Na pomniku są postaci związane z naszym regionem, Mielec, Rzeszów, Tarnów, a także z Kresami. Chcieliśmy przez to wyrazić całościowy przekrój podziemia niepodległościowego, tak żeby byli reprezentanci różnych środowisk, ludzi którzy tworzyli koloryt II Rzeczpospolitej Polskiej

– mówi Rzeszutek .

W marcu tego roku do pomnika dołączyły cztery postaci. Jedna z nich to Gen. Fieldorf-Nil, pozostałe to trzy figury, które symbolizują tzw. “korowód cieni”, czyli Witold Pilecki, ks. Władysław Gurgacz i Walerian Tumanowicz.

Mamy już uzbierane przawie wszystkie środki na rzecz budowy pomnika. Będą jeszcze dwie rzeźby, które dołączą do pomnika prawdopodobnie w czerwcu

– zapowiada Rzeszutek.

Organizatorzy wrześniowej uroczystości przewidują obecność wyjątkowych gości .  Uroczystość odbędzie się z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego,  przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Kancelarii Sejmu RP.

Budowa pomnika odbywa się dzięki wsparciu prywatnych darczyńców. Pomnik powstaje dzięki zbiórce publicznej. Więcej na ten temat można przeczystać na stronie Stowarzyszenia “Prawda i Pamięć”.

Pomnik stworzą trzy elementy stanowiące całość, z których część główna wykonana w brązie, przedstawia postaci Żołnierzy Niezłomnych. Z prawej strony kompozycji dostrzec można sylwetki Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, Wojciecha Lisa „Mściciela”, Aleksandra Rusina „Rusala”. Po drugiej stronie przedstawiona jest grupa osób, w której rozpoznajemy bohaterów narodowych, m.in. : Witolda Pileckiego ‘Witolda”, Waleriana Tumanowicza, Janinę Przysiężniak „Jagę”, Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Prowadzi ich Leon Wanatowicz „Boruta”.

Wśród nich planujemy umieścić także żołnierza reprezentującego utracone Kresy Wschodnie II RP. Górujący nad nimi orzeł – symbol Państwa, otacza postaci swoimi skrzydłami pełnymi ekspresji i dynamizmu. Zamierzonym efektem jest oderwana część prawego skrzydła – ta forma przestrzenna przedstawia dramat naszego społeczeństwa – dekapitację elity polskiego państwa dokonaną w latach II wojny światowej i czasach powojennych. W centralnym punkcie monumentu, znajduje się ryngraf z Matką Boską, towarzyszącą aż do śmierci Niezłomnym.

– opisują pomnik twórcy. Rzeźny powstają w atelier artysty-rzeźbiarza Józefa Opali, który za swoją pracę na rzecz upamiętniania Żołnierzy Wyklętych otrzymał w 2021 roku DRzwi do Wolności – nagrodę honorowa przyznawaną przez Festiwal Filmowy NNW.

Źródło: Facebook

Źródło: Facebook, korso.pl, RDN

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej