Wystawa uzbrojenia Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy

przez Monika Tarka-Kilen

W piątek 25 marca w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy otwarto ekspozycję broni, którą po zakończeniu II wojny światowej posługiwali się Żołnierze Wyklęci.

Wystawa “Uzbrojenie Żołnierzy Wyklętych” prezentuje uzbrojenie polskiego podziemia niepodległościowego w czasie walk z sowieckim okupantem w latach 40-tych i 50-tych XX wieku.

W gablotach można obejrzeć broń wykorzystywaną przez żołnierzy – przechowaną z kampanii 1939 roku, pozyskaną ze zrzutów wykonanych przez alianckie lotnictwo, zdobytą od Niemców czy też Sowietów. Ważnym uzupełnieniem ekspozycji są zdjęcia z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej ukazujących członków polskiego podziemia i ich uzbrojenie.

Koniec II wojny światowej miał gorzki smak dla polskich patriotów. Ojczyzna znalazła się pod okupacją sowiecką, rządzona przez komunistów. Zmęczony okupacją kraj, a także wyniszczone podziemie zerwało się raz jeszcze do walki, tym razem bez szans na odniesienie sukcesu. Ludzi, którzy kontynuowali walkę o wolną Polskę nazywamy obecnie żołnierzami wyklętymi

– powiedział Tomasz Giers, specjalista ds. ewidencji zbiorów Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

Źródło: Facebook, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy , Bydgoszcz Nasze Miasto.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej