Świdnica żegna swojego mieszkańca – najstarszego Polaka i Europejczyka. Zmarł w wieku 112 lat

przez Monika Tarka-Kilen

W wieku 112 lat zmarł w Świdnicy (woj. dolnośląskie) Stanisław Kowalski, według mediów najstarszy mężczyzna w Polsce i w Europie. Jeden z najstarszych na świecie. Nestora pożegnała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

5 kwietnia 2022 roku zmarł najstarszy Polak. Pan Stanisław Kowalski miał niemal 112 lat. Urodzony 14 kwietnia 1910 roku! I miał na to papiery. Przeżył dwie wojny światowe. W Świdnicy mieszkał od 1979 roku.

Po prostu nie mogę uwierzyć. Uwielbialiśmy się wzajemnie. Bo nie można było Go nie uwielbiać… Pan Stanisław Kowalski odszedł kilka dni przed swoimi 112 urodzinami

– napisała w portalu społecznościowym prezydent Świnicy Beata Moskal-Słaniewska.

O panu Stanisławie zrobiło się głośno kilka lat temu, a to z powodu jego pasji do lekkoatletyki, a zwłaszcza biegania, które zaczął uprawiać w wieku 104 LAT‼ Jego wyczyny i medale, które zdobywał już jako ponad stulatek, są zdecydowanie tematem na film.

Treningi rozpoczął w wieku 104 lat. Na początku szlifował formę na… cmentarnych alejkach. Na Mistrzostwach Europy Weteranów w Toruniu zgarnął złote medale w sprincie na 60 metrów, pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. W 2014 r. senior pobił rekord Europy w biegu na sto metrów weteranów. Pokonał ten dystans w czasie 32,79 s! Najcenniejszy krążek wywalczył też w dwóch innych konkurencjach: pchnięciu kulą i rzucie dyskiem.

Jego sposobem na zdrowie i długowieczność był sport. Przez kilkadziesiąt lat dojeżdżał 12 kilometrów do pracy na rowerze. I to o każdej porze roku.

Konieczny jest też ruch i to na świeżym powietrzu. Siedzenie w domu nikomu nie pomaga

– mówił Kowalski.

W styczniu 2021 r. o panu Stanisławie znów zrobiło się głośno w mediach, gdy przychodnia w Świdnicy opublikowała zdjęcia pokazujące, jak szczepi się przeciwko koronawirusowi. Był najstarszym Polakiem, który zgłosił się na szczepienie.

W 2015 roku pan Stanisław został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej