Obrazy węgierskiego malarza Győző Somogyiego w Łazienkach Królewskich

przez Monika Tarka-Kilen

“Opowieści węgierskie w malarstwie Győző Somogyiego” – to tytuł wystawy prac współczesnego węgierskiego malarza Győző Somogyiego, która prezentowana jest w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wystawionych jest blisko 50 dzieł z dorobku artysty, obejmujących m.in. tematykę historyczną i sakralną.

Győző Somogyi to artysta bardzo popularny w swoim rodzinnym kraju, na Węgrzech. W Polsce to postać mało znana szerokiej publiczności; wystawa w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa jest pierwszą prezentacją tak wielu prac malarza. 1 kwietnia odbył się uroczysty wernisaż wystawy. W wydarzeniu uczestniczyli m.in pani Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovàsc oraz dyrektor Muzeum Łazienek Królewskich, prof. Zbigniew Wawer.

Wystawa jest przekrojem twórczości Győző Somogyiego. Trzonem ekspozycji jest prywatna kolekcja, znajdująca się w naszym kraju, która po raz pierwszy zaprezentowana zostanie szerokiej publiczności. Obecne w niej akcenty przyrodnicze oraz animalistyczne doskonale wpisują się w tematykę, wokół której oscyluje działalność Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Nie brakuje też dzieł z motywami sakralnymi i historycznymi, wyjątkowo bliskimi węgierskiemu artyście. Zróżnicowanie kolekcji odzwierciedlają również techniki artystyczne. Znajdziemy tu nie tylko malarstwo temperowe i olejne czy tłuste pastele, lecz także techniki graficzne.

Przykład wszechstronności artysty stanowią ciekawie ilustrowane książki. Na szczególną uwagę zasługują ponadto drewniany tryptyk o tematyce sakralnej, malowany temperą jajową, która jest jedną z ulubionych technik autora, oraz wykonane z niezwykłą precyzją miniatury żołnierzy z papieru, malowane farbą wodną.

Wystawę “Opowieści węgierskie w malarstwie Győző Somogyiego” w Koszarach Kantonistów w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddział Muzeum Łazienki Królewskie zwiedzać można będzie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2022 r.; wtorek-czwartek: 10.00-16.00, piątek – sobota: 10.00-17.00, niedziela: 10.00-16.00.

Kim jest Győző Somogyi?

Győző Somogyi urodził się w 1942 r. w Budapeszcie. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie sztukami plastycznymi. W 1960 r. ukończył klasę malarstwa w Gimnazjum Sztuk Pięknych i Użytkowych. Trzykrotnie, bez powodzenia, próbował zdawać do Węgierskiej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych, pracując w tym czasie w drukarni, gdzie miał możliwość zapoznania się z różnymi technikami graficznymi. W połowie lat 70. zorganizowane zostały pierwsze wystawy jego grafiki. Od lat 80. tworzył obrazy w technice tempery jajowej, która jest przez niego najchętniej stosowana. Jest laureatem najwyższej nagrody państwowej im. Kossutha, członkiem Węgierskiej Akademii Sztuki; uhonorowany został również tytułem Artysta Narodu.

Źródło: Łazienki Królewskie, Facebook

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej