Wiemy jakie scenariusze filmów fabularnych wygrały nabór do Akademii Filmowej NNW

przez Monika Tarka-Kilen

Akademia Filmowa festiwalu NNW ogłosiła listę scenariuszy zakwalifikowanych do udziału w tegorocznych warsztatach scenariuszowych filmów fabularnych o tematyce historycznej.

Warsztaty scenariuszowe filmów fabularnych są odpowiedzią na jeden z kluczowych problemów polskiej kinematografii, jakim są zbyt niskie nakłady – twórcze i finansowe – na doskonalenie i szlifowanie scenariuszy nowych projektów fabularnych. To powoduje, że do produkcji często trafiają teksty niedopracowane, w efekcie – powstają filmy, w których potencjał scenariusza oraz oryginalność pomysłu nie mają szansy w pełni się objawić.

Dlatego Akademia Filmowa zaproponowała warsztaty w formule „od first do final draft”. Uczestnicy przedstawiają pierwsze wersje swoich scenariuszy, następnie podczas warsztatów diagnozuje się ich mocne i słabe strony, wskazuje optymalne kierunki rozwoju oraz sugeruje konkretne zmiany i poprawki dramaturgiczne. Wszystko po to, by wspomóc autora na trudnej drodze do stworzenia jak najlepszej wersji swojego pierwotnego zamysłu scenariuszowego.

W tym roku, do warsztatów fabularnych Akademii zakwalifikowano nastepujące scenariusze, w kolejności alfabetycznej wg. tytułów:

„Czerbieta” – scen. Marcin Michalski
„Czerwcowy człowiek” – scen. Andrzej Lorenc
„Kryptonim Salamander” – scen. Konrad Szołajski
„Książęta przeklęci” – scen. Katarzyna Nakielska-Pawluk
„Ostatni duch” – scen. Tadeusz Syka
„Pamiętnik wariata” – scen. Marek Ławrynowicz, Lech Mackiewicz
„Sądzonym mi było żyć” – scen. Marek Lechowicz
„Sposób na laleczkę” – scen. Marzena Podgórska
„Wenanty / Kogoś takiego nie ma” – scen. Dorota Latour, Andrzej Lelito

Poinformowano, że opiekunami i konsultantami scenariuszowymi w tegorocznej edycji warsztatów będą:

Maciej Pieprzyca (scenarzysta i reżyser),
Dariusz Gajewski (scenarzysta i reżyser) oraz
Przemysław Nowakowski (scenarzysta).

Pierwsza sesja warsztatowa odbędzie się w dniach 7-9 kwietnia br. w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym w Warszawie.

Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Partnerem jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny w Warszawie.

Czym jest Akademia Filmowa Festiwalu NNW ?

Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW systematycznie rozwija działalność w zakresie profesjonalnego kształcenia twórców w różnych obszarach aktywności filmowej. Wszelkie około-festiwalowe działania typu warsztaty, kursy, programy rozwoju, odbywają się teraz pod wspólnym szyldem – Akademii Filmowej Festiwalu NNW. Już po raz drugi w swojej historii, Akademia zaprasza twórców do udziału w nowej inicjatywie szkoleniowej – warsztatach scenariuszowych filmów fabularnych o tematyce historycznej.

Gwarancją wysokiej jakości merytorycznej warsztatów są wybitni twórcy zaproszeni do współpracy w charakterze opiekunów i konsultantów scenariuszowych. W ubiegłorocznej edycji warsztatów byli to: Wojciech Tomczyk (scenarzysta i dramaturg), Dariusz Gajewski (reżyser), Łukasz M. Maciejewski (scenarzysta) oraz Lech Majewski (scenarzysta i reżyser). Oprócz konsultacji indywidualnych, zaplanowano również omawianie tekstów w grupach roboczych oraz wykłady typu masterclass.

Łącznie zaplanowano trzy kilkudniowe sesje warsztatowe – pierwszą już pod koniec marca br. Pomiędzy sesjami twórcy będą samodzielnie pracować nad tekstami. W zależności od stanu epidemii, zajęcia warsztatowe odbędą się w formie stacjonarnej lub w trybie on-line.

Warto zaznaczyć, że Akademia jest otwarta zarówno dla początkujących filmowców, stawiających pierwsze kroki w branży filmowej, jak i dla dojrzałych twórców, którzy chcieliby skorzystać z konstruktywnego i życzliwego wsparcia przy rozwijaniu swoich nowych pomysłów.

Zwycięzcą warsztatów scenariuszowych filmów fabularnych w 2021 roku był
“Zimowy pociąg” Doroty Latour. Akademia Filmowa festiwalu NNW przyznała także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Piotr Krzyżanowski  za „Niedokończony utwór na gitarę” a także Jarosław Majka za „Czekając na wiatr”. W sumie w czasie warsztatów w 2021 roku rozwijano 9 scenariuszy filmów fabularnych o tematyce historycznej.

Wszelkie pytania w sprawie Akademii Filmowej Festiwalu NNW można kierować na adres mailowy: akademia@festiwalnnw.pl .

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej