W Lublinie wolontariusze uruchomili dla uchodźców Ukrainy darmowy sklep z odzieżą

przez Monika Tarka-Kilen

To miejsce trudno nazwać sklepem, bo wszytko jest w nim za darmo. “Wolne ciuchy” to miejsce w Lublinie z darmową odzieżą dla uchodźców z Ukrainy. Powstało cztery dni temu w galerii Olimp a już cieszy się ogromnym zainteresowaniem – uchodźców, darczyńców oraz mediów.

Galeria udostępniła za darmo miejsce wolontariuszom, a oni zorganizowali tam punkt z ciuchami, butami, kosmetykami czy chemią dla uchodźców. Uchodźcy z Ukrainy dostaną to co potrzebują bezpłatnie.

Dostajemy bardzo dużo nowych rzeczy. Pojawiają się ludzie, którzy z własnej kieszeni robią zakupy tak potrzebnego asortymentu, jak np. bielizna. Pojawiają się Ci, którzy mają środki zgromadzone na rożnych zbiórkach i za te pieniądze kupują chemię, artykuły papiernicze, czy też stroje kąpielowe. Dlaczego stroje kąpielowe? Też byliśmy zaskoczeni, bo wcale nie braliśmy ich pod uwagę, ale mamy i babcie chcą chodzić z dziećmi na basen. Uciekając przez wojną nie myśli się o zabraniu takiego wyposażenia.

– można przeczytać na facebookowym profilu Wolnych ciuchów.

Do sklepu od kilku dni można było przynosić ubrania, ale ponieważ mieszkańcy Lublina zaskoczyli wszystkich swoją hojnością, chwilowo wstrzymano przyjmowanie odzieży i butów. Nadal jednak potrzebne są kosmetyki i domowe środki czystości.

Do sklepu codziennie ustawia się kolejka uchodźców. Prządku przy wejściu pilnuje dwóch wolontariuszy, nastolatków z Ukrainy – Artiom i Slavek. Sklep jest czynny od wtorku do soboty w godzinach 10-18.

Sklep najbardziej potrzebuje teraz potrzebuje wolontariuszy.  Osoby chętne do pomocy mogą się zgłaszać przez facebookową stronę “Wolnych ciuchów”.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej