W Tczewie powstanie oddział gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej

przez Monika Tarka-Kilen

Tczew będzie miał nową atrakcję turystyczną. Na terenie fragmentu historycznego mostu w Tczewie powstanie oddział gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej. Wczoraj podpisano uroczyste porozumienie w tej sprawie.

Dzięki wieloletnim staraniom w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podpisane zostało 26 marca 2022 roku porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Powiatem Tczewskim. Dokument określa zasady współpracy pozwalającej w przyszłości na utworzenie oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na terenie fragmentu Mostu w Tczewie.

Historia Mostu Tczewskiego sięga XVIII wieku. Most jest wpisany do rejestru zabytków a jego historia wiąże się też z początkiem okresu II wojny światowej. W obronie mostu, ale i miasta stanęli wówczas żołnierze 2. Batalionu Strzelców. Most nigdy w pełni nie powrócił do stanu swojej świetności sprzed okresu wojny.

Jest to zabytek szczególny, który był cudem techniki w Europie XIX wieku. Najdłuższy, najnowocześniejszy i jednocześnie niezwykle piękny. Wówczas jeszcze budując obiekty inżynieryjne, również obiekty o charakterze de facto militarnym, dbano o estetykę. Stąd też te piękne wieże neogotyckie i cała neogotycka romantyczna estetyka tego obiektu, którą w tej chwili będziemy przywracać.

 

– powiedział po podpisaniu porozumienia Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków – inż. arch. Igor Strzok. Oprócz niego w podpisaniu porozumienia wzięli udział : Prof. Grzegorz Berendt – p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Kazimierz Smoliński – Poseł na Sejm RP, Mirosław Augustyn – Starosta Tczewski.

W ekspozycji, która ma być prezentowana w tczewskim oddziale Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, obok treści poświęconym drugowojennym walkom, w tym heroicznej obronie obiektu prowadzonej przez 2. Batalion Strzelców, podkreślone zostanie także znaczenie przepraw przez rzeki, co sprzyjało samej obronie tego rodzaju obiektów. Wystawa będzie także obejmowała historię samych konstrukcji mostowych od starożytności do XIX wieku – czytamy w komunikacie prasowym.

Przygotowanie miejsca na muzeum leży po stronie Starostwa Powiatowego w Tczewie.

Nam jako muzealnikom i historykom zostaje wypełnić tę przestrzeń jak najciekawszymi treściami, które będą dotyczyły miejsca zajmowanego przez mosty w dziejach militarnych naszej cywilizacji, a szczególnie opowieścią o moście tczewskim, który był dumą jego twórców w XIX wieku i jego historią na tle doświadczeń wojennych, począwszy od 1 września 1939 r. po wiosnę 1945 r.

– mówił Prof. Grzegorz Berendt

Podkreślano, że dla Tczewa i dla Powiatu Tczewskiego, będzie to nie tylko ważna instytucja kultury o charakterze lokalnym, ale i światowym.

Źródło: Muzeum II Wojny Światowej, Facebook

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej