Cykl filmowy “Kino Ukraina” rusza w Muzeum Powstania Warszawskiego

przez Monika Tarka-Kilen

24 marca w Muzeum Powstania Warszawskiego rusza cykl filmowy „Kino Ukraina”, w ramach którego zostaną zaprezentowane filmy ukraińskich twórców. Kolejne spotkania odbędą się: 5, 6, 8 oraz 19 kwietnia.

O odrębności każdego narodu stanowi jego kultura, a ta jest unikatowa i zdecydowanie niezależna. Obrazy ukraińskich reżyserów otwierają największe światowe festiwale, są doceniane przez widzów i nagradzane przez krytykę. Oleg Sencow czy Siergiej Łoźnica to twórcy, których nikomu nie trzeba przedstawiać. W sztuce tego kraju odbija się również największa tragedia Ukraińców ostatnich lat – wojna.

Sięgamy po tamtejszą kinematografię, by pomogła nam zrozumieć, w jakim miejscu się znaleźliśmy i z kim tak naprawdę walczymy. Po każdym filmie będziemy dyskutować nie tylko o walorach artystycznych ukraińskiego kina, ale również o nowym porządku w świecie, który nastał po 24 lutego 2022 r. – dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Pierwszy film zostanie pokazany 24 marca, o godz. 19.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Cykl otworzy „Nosorożec” Olega Sencowa. Reżyser za swoją działalność polityczną przeciwko Rosji został skazany na 20 lat łagru, z czego odsiedział pięć. Po rosyjskiej inwazji Sencow wstąpił do Sił Obrony Terytorialnej Kijowa i walczy o wolność Ukrainy.

Tytułowy „Nosorożec” to młody mężczyzna, mocny i sprawny fizycznie, wyjątkowe połączenie siły, spokoju i lekkomyślności. Po raz pierwszy spotykamy go na ulicach małego postsowieckiego miasteczka, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu jego charakteru. Nasz bohater dość szybko przekonuje się, że zasady funkcjonowania w postsowieckiej rzeczywistości są jasno określone: jeść lub być zjedzonym, bić lub być bitym. Dokonuje wyboru i ponosi jego konsekwencje. Film miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z Bogumiłem Godfrejowem, operatorem filmu „Nosorożec” oraz Dariuszem Jabłońskim, prezesem Apple Film Production, producentem filmu Sencowa. Dyskusję poprowadzi Łukasz Maciejewski, gospodarz cyklu.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak organizatorzy zachęcają do wsparcia wysiłków Komitetu Pomocy Muzeom Ukrainy, którego celem jest pomoc wszystkim muzeom i instytucjom kultury na Ukrainie w zabezpieczaniu zbiorów, najcenniejszych pamiątek oraz zabytków kultury ukraińskiej.

Numer rachunku: 76 1050 1575 1000 0090 8156 1491
Odbiorca: INSTYTUT PAWŁA WŁODKOWICA
z dopiskiem: „Darowizna na rzecz muzeów Ukrainy”

Źródło: mat. pras.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej