Festiwal NNW zaprasza 24 marca na seans online filmu “Życie za życie”

przez Monika Tarka-Kilen

24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Festiwal Filmowy NNW zaprasza o 20:00 na pokaz online filmu “Życie za życie” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego. Potem film będzie dostępny TUTAJ. 

Film dokumentalny “Życie za życie” opowiada historie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej – ukrywali, żywili, chronili, choć za taką pomoc groziła śmierć całej rodzinie. Dokument został zrealizowany w miastach, miasteczkach i wsiach Polski, w których rozegrały się tragiczne wydarzenia. Bohaterami są świadkowie tamtych wydarzeń, ale częściej ich dzieci i wnuki.

Film porusza temat, który nagłaśniamy od 15 lat! Robiliśmy to jako pierwsi w Polsce. Projekt powstał z inicjatywy Macieja Pawlickiego (Picaresque). Jego zadaniem było pokazanie Polaków którzy ponieśli śmierć za ratowanie życia Żydom. To wyjątkowe i pierwsze w historii Polski wydarzenie. To my, po raz pierwszy głośno, 15 lat temu, upomnieliśmy się o zbiorowy portret tych co zginęli.

-mówi reżyser filmu Arkadiusz Gołębiewski.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony przez polski parlament w 2018 r.

“Życie za życie” opowiada historie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej – ukrywali, żywili, chronili, choć za taką pomoc groziła śmierć całej rodzinie. Dokument został zrealizowany w miastach, miasteczkach i wsiach Polski, w których rozegrały się tragiczne wydarzenia. Bohaterami są świadkowie tamtych wydarzeń, ale częściej ich dzieci i wnuki.

Film został zrealizowany przez Picaresque, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Narodowym Centrum Kultury.

Pokaz online na Facebooku Festiwalu Filmowego NNW.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej