Białystok organizuje bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy

przez Monika Tarka-Kilen

W Białymstoku ruszyły zapisy na bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Pomysłodawcami są Politechnika Białostocka i miejscowa Fundacja Dialog, która od lat pomaga migrantom i uchodźcom.

To prawdziwy ruch społeczny i charytatywny, bowiem w inicjatywę zaangażowały się także inne instytucje jak Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, Podlaski Urząd Wojewódzki a także Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i miasto Białystok.

Zaczęło się od zwykłego zgłoszenia mieszkanki Białegostoku, która przyjęła do siebie do domu uchodźców z Ukrainy. Trudności w komunikacji sprawiły, że zaczęła się dopytywać o dostępne w mieście kursy języka polskie dla obcokrajowców. Wyszło na jaw, że potrzeba nauki języka polskiego wśród uchodźców jest bardzo duża. Fundacja Dialog ma już 60 zgłoszeń od chętnych nauki na takim kursie.

Ideą kursu jest przede wszystkim złamanie bariery językowej osób, które są gośćmi nie tylko w Białymstoku ale i w całym województwie.

Kurs ma pomóc uchodźcom w codziennej komunikacji. Będzie trwać 20 godzin, zajęcia będą prowadzone popołudniami i w weekendy. Języka będą uczyli nauczyciele ochotnicy, którzy już się zgłosili. Za zapisy odpowiada Fundacja Dialog.

Na kurs mogą zgłaszać się osoby w różnym wieku na adres mailowy: ukraina@fundacjadialog.pl lub na numer telefonu: +48 85 742 40 41, +48 664 765 111. Plakaty z informacją o kursach pojawiły się m.in. w punkcie informacyjno-recepcyjnym dla uchodźców z Ukrainy działającym na dworcu PKP w Białymstoku.

Źródło: UM Białystok, TVP3

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej