Mieszkańcy Gołubia oddali hołd dowódcy Gryfa kpt. Józefowi Dambkowi

przez Monika Tarka-Kilen

Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” obchodziło 6 marca 2022 roku 78. rocznicę śmierci dowódcy Gryfa – kpt. Józefa Dambka. W uroczystościach zorganizowanych w Gołubiu i w Szymbarku uczestniczyły tłumy. Byli też przedstawiciele premiera i prezydenta Polski.

W niedzielę, 6 marca, mieszkańcy Gołubia uczcili 78 rocznicę śmierci kpt. Józefa Dambka – organizatora i komendanta głównego Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski, największej na Pomorzu organizacji podziemnej w okresie II wojny światowej. Organizatorem tego wydarzenia jest Kaszubsko-Kociewskie Stowarzyszenie im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz wojskowych, samorządowych, parlamentarzyści, członkowie rodzin kpt. Dambka i jego podopiecznych oraz mieszkańcy Gołubia.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. odprawioną w intencji kpt. Józefa Dambka, ale również w intencji żyjących obrońców ojczyzny, pokoju i przede wszystkim w intencji ustania wojny w Ukrainie.

Wśród honorowych gości pojawili się: zastępca Inspektora MW kontradmirał Krzysztof Zdonek, dowódca 3. Flotylli Okrętów w Gdyni kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, doradca Prezydenta RP Piotr Karczewski, wicewojewoda Pomorski Aleksander Jankowski. Obecne były poczty sztandarowe oraz rekonstruktorzy grup historycznych. Oprawę uroczystości zapewniła asysta wojskowa z Kompanią i Orkiestrą Reprezentacyjną Marynarki Wojennej.

Po mszy świętej nastąpił wspólny przemarsz w asyście Kompani i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej do miejsca śmierci kpt. Józefa Dambka nad Jezioro Dąbrowskie, gdzie znajduje się krzyż oraz obelisk upamiętniający tragiczną smierć kapitana.

Kpt. Józef Dambek zginął w nocy z 4 na 5 marca 1944 r. od strzału gestapowca. W miejscu jego śmierci stanął krzyż, a obecnie stoi tam obelisk upamiętniający to wydarzenie. Niestety nie jest znane miejsce pochówku kapitana.

W hołdzie bohaterskimi oficerowi i jego podopiecznych, pod obeliskiem i krzyżem złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci. Uroczystości zakończyły się m.in. rekonstrukcja tego tragicznego wydarzenia zorganizowana w Centrum Edukacji Kaszubskiej w Szymbarku.

Gryf Pomorski – Tajna Organizacja Wojskowa na Pomorzu

Żołnierze Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski walczyli z nazistami, a następnie jako patriotyczna konspiracja niepodległościowa, byli rozpracowywani przez sowietów. Liczebność “Gryfa Pomorskiego” osiągnęła maksymalnie ok. 20 tys. osób. Brygady partyzanckie rozlokowane były leśnych bunkrach w Borach Tucholskich.

Członkami Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski byli przedstawiciele wszystkich grup społecznych – od wojskowych, księży, nauczycieli po robotników, leśników, rolników. Walczyli oni z bronią w ręku, podejmowali śmiałe akcje bojowe wobec hitlerowskiego najeźdźcy, prowadzili działalność dywersyjną i wywiadowczą. Cechowało ich oddanie i determinacja, wiara w odzyskanie suwerenności ojczyzny. Stali się wzorem oddania i ofiarności.

Źródło: Facebook, TVP3.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej