Tłumy na suwalskim Kaziuku – największym jarmarku w północno-wschodniej Polsce.

przez Monika Tarka-Kilen

Pisanki, palmy i baranki – można kupić na 22. Suwalskim Kaziuku, największym takim jarmarku w północno-wschodniej Polsce. W tym roku swoje wyroby, głównie rękodzieło i regionalne wyroby, prezentuje na ulicy Patli w Suwałkach blisko 150 wystawców.

22. Suwalski Kaziuk odbywa się 6 marca na ulicy Patli przed kościołem pod wezwaniem Świętego Kazimierza Królewicza. Tradycyjnie są stragany z rękodziełem, artystycznym rzemiosłem, ludowe przysmaki kuchni regionalnej, pisanki i wiele innych produktów.

Na plenerowej scenie można zobaczyć ludowe zespołu i kapele z Suwalszczyzny. Jak zawsze wydarzenie przyciąga tłumy suwalczan i przyjezdnych. Całość otworzyli między innymi ksiądz Lech Łuba, były proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Kazimierza Królewicza, Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Witold Kowalewski, starosta suwalski.

Co można kupić na Kaziuku Suwalskim?

Kupić można wszystko, co związane z kaziukową tradycją. Na straganach – chleby, sery i regionalne mięsiwa – wędliny staropolskie, produkowane według takich dawniejszych przepisów, na bazie naturalnych ziół, przypraw, wędzone drewnem olchowym.

Są też sery, sękacze, ręcznie robione lizaki, mrowiska i orzeszki, pączki i obwarzanki, miód i produkty pszczele, podpiwek i naturalny kwas chlebowy, naturalne oleje tłoczone na zimno czy mieszanki ziół bez konserwantów.

Pojawiły się także oryginalne naczynia żaroodporne, ręcznie rzeźbione przybory kuchenne i zabawki z drewna, biżuteria z naturalnych materiałów. Tę bogatą ofertę dopełnią malarstwo olejne, haftowane obrusy, makramy i łapacze snów. Każdy gość znajdzie coś dla siebie.

Kaziuk Suwalski to jednak nie tylko zakupy, ale także występy muzyczne. Na scenie plenerowej oraz w kościele św. Kazimierza Królewicza zobaczymy i usłyszymy regionalne zespoły. Jednym z punktów programu będzie koncert pieśni wielkopostnych pogranicza w wykonaniu Zespołu Pogranicze z Szypliszk pod kierownictwem Józefa Murawskiego oraz Zespołu Śpiewaczego Ancyjas z SOK pod kierownictwem Anny Szafranowskiej, który zaplanowano na niedzielne przedpołudnie. Wystąpią także zespoły Wigranie ze Starego Folwarku oraz Bakałarz i Zajączkowiaki z Bakałarzewa, Szuwarki z Wiżajn, Przeroślaki i Znaroku z Przerośli, Szeszupa z Rutki-Tartak, Nachodne z Sejn i Uwrocie z Suwałk.

Program 22. Kaziuka Suwalskiego

Kościół św. Kazimierza Królewicza, ul. W. Witosa 8
9.00 Suwalski Chór Primo pod dyrekcją Ignacego Ołowia
11.00 Zespół Pogranicze z Szypliszk i Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas z SOK
13.00 Zespół Wigranie ze Starego Folwarku

Scena plenerowa, ul. W. Witosa

Zespół Uwrocie z SOK
Zespół Przeroślaki i Znaroku z Przerośli
Zespół Bakałarz i Zajączkowiaki z Bakałarzewa
Zespół Szuwarki z Wiżajn
Zespół Nachodne z Sejn
Zespół Szeszupa z Rutki-Tartak

Skąd się wzięła tradycja Kaziuka suwalskiego?

Kaziuk Suwalski, czyli „jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach” wywodzi się ze wspólnej dla Polski i Litwy tradycji uczczenia Świętego Kazimierza – patrona Metropolii Wileńskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, której Suwalszczyzna była częścią do 1795 r. Choć współczesny kiermasz ma charakter bardziej wielkomiejski, to mimo upływu czasu nie zatracił swego kolorytu. Podobnie jak w Wilnie, gdzie główny historyczny jarmark od ponad 400 lat funkcjonuje obok kościoła Świętego Kazimierza, również w Suwałkach organizowany jest przy parafii pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza.

Źródło:UM Suwałki/mat.pras

Źródło: TVP3, Radio5, UM Suwałki

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej