Wyklęci – Niezapomniani. Dzień pamięci w Kinie Iluzjon

przez Monika Tarka-Kilen

Seanse filmowe z prelekcjami o historii podziemia antykomunistycznego, pokaz sprzętu militarnego i materiałów okołofilmowych przygotowanych przez grupę rekonstrukcyjną „Zgrupowanie Radosław”, wystawa o “Łupaczce” – to wyjątkowe atrakcje przygotowane przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny w Kinie Iluzjon na 6 marca. Wydarzenie związane jest z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzonym 1 marca.

Kino Iluzjon w Warszawie zaprasza od 16-stej w niedzielę. Będzie wtedy można zobaczyć działania rekonstrukcyjne na dziedzińcu kina. Członkowie Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” poprowadzą prelekcje do filmów, połączoną z prezentacją mundurów, wyposażenia i uzbrojenia nawiązującego do historii Żołnierzy Niezłomnych i Podziemia Antykomunistycznego po II wojnie światowej. Dostosowana do wieku uczestników prelekcja wyjaśni tło historyczne oraz przedstawi najważniejsze postaci biorące udział w walce o Niepodległość.

Prezentacja będzie miała charakter interaktywny – zachęci do bezpośredniego kontaktu z prezentowanymi eksponatami poprzez pokaz uzbrojenia i wyposażenia historycznego, używanego po II wojnie światowej oraz przedstawienie dokumentów i materiałów graficznych nawiązujących do tego okresu.

Potem o godz. 16:30 rozpoczną się projekcje filmów. Pokazane zostanie m.in. “Milczące pokolenie” w reż. Pawła Domańskiego. Scenariusz filmu był opracowywany podczas Pitching Forum Festiwalu NNW co doprowadziło do jego produkcji i pokazu telewizyjnego 1 marca 2019 roku. W tym samym roku film zdobył Nagrodę specjalną prezesa TVP podczas Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni.

Dokument opowiada o powojennych losach żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego, przywracając pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Udajemy się w podróż wraz z wnukiem Danuty Szyksznian-Ossowskiej, łączniczki Okręgu Wileńskiego AK do miejsc, w których była więziona i torturowana. O swoich przeżyciach nie mogła opowiadać aż do upadku komunizmu.

Na godzinę 18:00 zapanowano pokaz filmu “Wyklęty” w reż. Konrada Łęckiego. To oparty na faktach obraz, którego akcja toczy się w Polsce w drugiej połowie lat 40-tych. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę.

Dodatkowo w przestrzeni kina Iluzjon odbędzie się towarzysząca wydarzeniu wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, poświęcona jednemu z najbardziej znanych dowódców polskiego podziemia antykomunistycznego. Wystawa zaprezentuje postać płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, jego podkomendnych oraz szlak bojowy 5. i 6.

Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku. Dostał się do niewoli sowieckiej, z której uciekł. W okresie okupacji niemieckiej prowadził działalność niepodległościową na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie. W 1944 roku zaangażował się w walkę przeciwko okupantowi sowieckiemu i jego komunistycznym strukturom na ziemiach polskich. Stał na czele 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Operował m.in. na Białostocczyźnie i Pomorzu. Trafił do więzienia na dwa i pół roku, był torturowany. 23 października 1950 roku rozpoczął się jego proces. Wyrok – karę śmierci – komuniści wykonali 8 lutego 1951 roku w więzieniu na Mokotowie.

Wydarzenie jest bezpłatne. Darmowe wejściówki na seanse będą do odebrania w kasie kina w dniu wydarzenia. Filmy przeznaczone dla widzów od 16 roku życia

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej