Inne historie Polski – Muzeum Historii Polski uruchomiło nową serię podcastów

przez Monika Tarka-Kilen

“Inne historie Polski. Prześwietlenie” to tytuł nowego cyklu podcastów Muzeum Historii Polski, w których Cezary Korycki w rozmowach z prof. dr. hab. Michałem Kopczyńskim z Muzeum Historii Polski przybliżają mniej znane historyczne oblicza codzienności. Tematem audycji nie będą wielkie bitwy i przełomowe wydarzenia historyczne, ale wszystkie na pozór małe rzeczy, które zmieniły bieg historii.

Pierwsza edycja cyklu liczy pięć odcinków emitowanych co piątek, o godzinie 16. Dotychczas ukazały się dwie audycje poświęcone kulturze spożywania alkoholu i zmianom w gospodarce. Podcastu  można wysłuchać wysłuchać m.in. na YouTube, Spotify czy w Audiotece.

Rzeczpospolita w kulturze piwa, wina, czy … okowity?

Historycy uwielbiają kreślić linie na mapach, wyznaczać europejskie strefy „kultury wina” tradycyjnie zarezerwowanej dla południowej Europy, „narody piwa” na północy i obszar gdzie najchętniej spożywa się alkohole wysokoprocentowe. Stereotyp rozpowszechniony na świecie głosi, że typowo polskim trunkiem jest wódka. Ile jest w nim prawdy zastanawiają się twórcy podcastu, skoro w kronikach Ibrahima Ibn Jakuba relacjonującego w X w. podróże po naszych ziemiach znajdują się informacje o winnicach rozciągających się na wzgórzach pod piastowskimi grodami.

Od trójpolówki do pracy trzyzmianowej. Gospodarcze zwroty w historii Polski

Dualizm rozwoju gospodarczego Europy sprawił, że to na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów rozwinęła się gospodarka folwarczno-pańszczyźniana i ekstensywne rolnictwo. Choć był taki czas w naszej historii, gdy właśnie produkcja zboża jednym z największych źródeł bogactwa i potęgi Rzeczypospolitej. Wszystko dlatego, że ominęła nas epidemia dżumy a na kontynencie nastąpił skokowy wzrost cen żywności. O tym opowiada podcast “Od trójpolówki…”.

PKB za Jagiellonów. Kiedy w Polsce były lata tłuste, a kiedy chude?

Koniec XVI wieku mógł być okresem w którym przeciętna zamożność mieszkańców Krakowa mogło być na poziomie średniej europejskiej. Może Londyn i Amsterdam były troszkę lepsze, ale tylko trochę

– mówi w tym odcinku podcastu „Prześwietlenie. Inne historie Polski” profesor Michał Kopczyński, który jednocześnie stwierdza, że znane nam dziś wskaźniki rozwoju takie jak PKB są jednak bezużyteczne w dyskusji o gospodarczej historii Polski i Europy. Dysponujemy jednak innymi bazującymi na źródłach archeologicznych i to one pozwalają nam stwierdzić kiedy w dziejach Polaków mieliśmy okresy największej prosperity, a kiedy czasy traumy ekonomicznej.

Nie takie pospolite ruszenie. Jak wojowano w Rzeczypospolitej?

Historia Polski od zawsze kojarzy nam się z nazwiskami wielkich wodzów i datami militarnych zwycięstw. Termin pospolite ruszenie wszedł do polszczyzny, jako synonim powszechnego udziału społeczeństwa w bitwach w obronie Rzeczypospolitej. Co dziś znaczy ten mit i czy pospolitym ruszeniem wygraliśmy nim jakąkolwiek znaczącą bitwę lub wojnę, zastanawiają się twórcy podcastu? Czy nie mamy przypadkiem do czynienia z romantyczną wizją historii wykształconą ku pokrzepieniu serc w okresie rozbiorów?

Jan Dobrogost Krasiński dowodził mazowieckim pospolitym ruszeniem w czasie potopu szwedzkiego. W bitwie pod Nowym Dworem Mazowieckim przeciwko naszej formacji wojskowej zginęło… pięciu Szwedów. Wiek XVII był wiekiem profesjonalizacji armii i tu Rzeczpospolita już nie dawała rady. Mieliśmy złudne poczucie bezpieczeństwa.

– mówi w podcaście profesor Michał Kopczyński. Dalej tłumaczy dlaczego, gdy europejskie mocarstwa rozbudowywały i profesjonalizowały wojsko, a armie zyskiwały liczbę kilkuset tysięcy żołnierzy, Rzeczpospolita Obojga Narodów będąca jednym najliczniejszych europejskich państw dysponowała armią wielkości księstwa Sardynii albo Bawarii. Aż do utraty niepodległości. A także dlaczego przez wieki wojna była w Rzeczpospolitej domeną tylko jednego stanu, a chłopi i mieszczanie nie brali udziału w bitwach, nie stanowili powszechnego poboru w czasach gdy był on podstawą w wielu XVIII-wiecznych armiach w tym przyszłych zaborców?

Centrum czy prowincja? Miasto po polsku

Miasto to jest soczewką cywilizacji, miejscem w którym na niedużym terenie gromadzi się duża liczba ludzi, przyspiesza obieg informacji, przyciąga ludzi z wielu regionów. Miasto to jest okno na świat cywilizacji

– mówi w tym odcinku profesor Michał Kopczyński opowiadając jak na przestrzeni wieków wyglądał rozwój polskich miast i dlaczego w tej części Europy nie wyglądały one tak jak w królestwach i księstwach na zachód od Łaby. Czy było to czynnikiem decydującym o dalszym rozwoju i upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów?

Podcastów, przypominamy, można posłuchać m.in. na YouTube Muzeum Historii Polski. 

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej