Wyjątkowe spotkanie po latach twórców filmu “Noce i dnie”

przez Monika Tarka-Kilen

W warszawskim Kinie Iluzjon 13 lutego spotkali się twórcy i autorzy kultowego i niezapomnianego filmu w reżyserii Jerzego Antczaka “Noce i dnie”. Spotkaniu towarzyszył wernisaż wystawy “Moje noce, moje dni. Maria Dąbrowska” przygotowanej przez Muzeum Literatury, koncert Piotra Zabrodzkiego Podróż Sentymentalna, oraz pokaz filmu i rozmowa z twórcami. Całość przebiegła pod hasłem “Spotkania w nenufarach”.

Gośćmi wydarzenia byli m.in. Kazimierz Mazur, Anna Nehrebecka, Olgierd Łukaszewicz, Teresa Lipowska, Ilona Kuśmierska, Ewa Dałkowska, Jan Nowicki, Monika Luft, Magdalena Zawadzka, Elżbieta Bińczycka, Andrzej Szenajch, Tomasz Miernowski, Grzegorz Kędzierski a także Jadwiga Barańska oraz Jerzy Antczak z Los Angeles.

“Noce i dnie” to adaptacja słynnej sagi Marii Dąbrowskiej. FINA i ninateka.pl przypominają ten wspaniały polski film w 2022 roku – roku Marii Dąbrowskiej. Obraz można obejrzeć za darmo w ninatece.

Dzieło reżysera Jerzego Antczaka z 1976 roku spotkało się z gorącym przyjęciem publiczności i krytyków, co zaowocowało wieloma nagrodami i wyróżnieniami, między innymi nominacją do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Jest to opowieść o życiu dwóch pokoleń rodziny Niechciców, rozgrywająca się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku. Motyw przewodni, wyeksponowany w filmie, stanowi relacja między Barbarą, a jej mężem Bogumiłem, którzy muszą stawić czoła nie tylko trudnościom, jakie niesie za sobą związek małżeński, ale również skomplikowanej sytuacji polityczno-społecznej Polski w czasie zaborów.

Tragiczną historię niespełnionej młodzieńczej miłości Barbary Niechcic – która musiała pogodzić się ze swoim losem i zaakceptować przynależną jej rolę – w mistrzowski sposób odegrała Jadwiga Barańska. Rola nieobytego towarzysko, acz gospodarnego Bogumiła, okazała się natomiast życiową kreacją Jerzego Bińczyckiego.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej