Ruszyły zgłoszenia do Festiwalu Piosenki “O wolności”

przez Monika Tarka-Kilen

Na Górnym Śląsku ruszyły nabory uczestników przeglądu muzycznego, którego celem jest edukacja historyczna poprzez sztukę oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności już po raz szósty organizują Festiwal Piosenki „O wolności”.

Walkę z systemem komunistycznym toczono za pomocą różnych metod, w tym również na polu kultury. Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem, pieśni śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski, stali się bardami opozycji. Do dziś w mediach brzmią też utwory legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych. Wspólnym mianownikiem tej twórczości jest opowieść o pragnieniu wolności.

– informują organizatorzy przeglądu. Celem konkursu, który jest przeznaczony dla osób w wieku od 10 do 24 lat, jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców. Wziąć w nim mogą udział zarówno zawodowcy jak i amatorzy. Zaproszeni są młodzi artyści skupieni wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół, ognisk artystycznych, harcerstwa.

Chociaż przegląd organizowany jest w Katowicach to już od pierwszej edycji Festiwalu, która odbyła się w 2017 r., w projekcie biorą udział uczestnicy z terenu całego kraju. Celem festiwalu jest bowiem także rozwijanie możliwości twórczych młodzieży w całej Polsce.

Wybrane utwory mogą pochodzić zarówno z repertuaru autorów związanych z nurtem opozycyjnym w okresie PRL, jak też rockowych zespołów lat 80. XX w., często w zawoalowany sposób walczących z cenzurą. Uczestnik powinien wybrać utwór powstały w latach 1945–1990. Gatunek muzyczny nie ma znaczenia. W VI edycji komisja konkursowa zwróci szczególną uwagę na autorską interpretację utworu.

Na zgłoszenia uczestników organizatorzy czekają do 15 marca 2022 r. Kontaktować się można mailowo: owolnosci@scwis.pl lub na stronie internetowej.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej