Gorzowscy urzędnicy zachęcają do stworzenia ogrodów społecznych

przez Monika Tarka-Kilen

Władze Gorzowa zachęcają mieszkańców do tworzenia ogrodów społecznych. Autorzy najciekawszego pomysłu na założenie takiego ogrodu otrzymają od miasta materiały niezbędne do powstania takiego miejsca.

Do wydania na ogród przy bloku czy na skwerze jest 5 tys. zł. Wystarczy zebrać 5-osobową grupę. Projekty można składać do 21 marca, czyli pierwszego dnia wiosny.

Co to są ogrody społeczne?

Ogrody społeczne to zakładane w miastach wspólne grządki, zielone przestrzenie, które są tworzone i prowadzone przez mieszkańców. Można w nich uprawiać warzywa, zioła i owoce. To miejsca ogólnodostępne, które umożliwia spędzanie czasu w otoczeniu zieleni. Można się tam spotykać, odpoczywać, a nawet grillować.

W prace ogrodnicze może zaangażować się każdy, a odwiedzający ogród goście przestrzegają wspólnie ustalonych i przyjętych zasad. Ogrody społeczne mają walory edukacyjne, integracyjne i terapeutyczne – służą mieszkańcom jako zielone enklawy, zbliżające do siebie ludzi. Uczą też dzieci

Ogrody społeczne w Gorzowie

Przykładem ogrodu społecznego w Gorzowie jest inicjatywa “Moja BoraBora”, czyli zielony zakątek stworzony przez mieszkańców przy ul. Bora Komorowskiego (na zdjęciu). Teraz każdy z gorzowian może stworzyć podobne miejsce w swoim otoczeniu. Wystarczy wziąć udział w konkursie, który ogłosił Urząd Miasta Gorzowa.

Do udziału w konkursie należy stworzyć grupę składającą się z co najmniej 5 osób – może to być grupa sąsiedzka, rodzinna, towarzyska, która następnie będzie musiała stworzyć uproszczony projekt ogrodu np. w formie odręcznego rysunku, opisać koncepcję stworzenia ogrodu oraz rośliny, które zostaną zasadzone, a także zasady korzystania z tego miejsca.

Co ważne, jak zaznaczają urzędnicy, przystąpienie do zadania wymaga uzyskania zgody zarządcy terenu na lokalizację ogrodu społecznego np. uzyskanie dzierżawy bądź użyczenia gruntu wraz ze zgodą na podjęcie zaplanowanych działań. Zwycięska grupa otrzyma od miasta pomoc w wyposażeniu ogrodu w niezbędne materiały o łącznej kwocie nieprzekraczającej 5 tys. zł.

Zgłoszenie udziału oraz koncepcję ogrodów należy dostarczyć do 21 marca 2022 roku na adres e-mal wsr@um.gorzow.pl, pocztą na adres: Urząd Miasta Gorzowa Wlkp. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, ul. Myśliborska 34 lub osobiście, wrzucając je do urny w Urzędzie Miasta przy ul. Myśliborskiej 34 lub ul. Sikorskiego 4.

Źródło: Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej