Drewno z choinki, która w ostatnie święta zdobiła zielonogórski deptak, trafi do artystów, którzy zrobią z niego obrazy. Dzieła trafią póżniej na aukcje charytatywne. Po raz kolejny Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych organizuje projekt Eekochoinka lansując hasło „Odzyskujesz, nie marnujesz i czerpiesz dobro z natury!”.
Od kilku lat w grudniu lubuscy leśnicy stawiają na zielonogórskim deptaku kilkunastometrową choinkę, która później jest ozdabiana i przez kilka tygodni cieszy oczy mieszkańców w centrum miasta. Po świętach drzewo zyskuje nowe, artystyczne życie. Nic się nie zmarnuje. Leśnicy w duchu ekologii w ramach akcji „Dobro z natury” wykorzystują zarówno gałęzie, jak i pień choinki.
Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze, gałązki z kilkunastometrowego tegorocznego świerka zostały rozdrobnione i wykorzystane jako naturalny nawóz. Z pnia powstały pięknie i pachnące drewniane przedmioty: 5 budek lęgowych dla ptaków i 2 karmniki a także 106 krążków drewnianych, które częściowo są już przekazane dziewięciu artystom, którzy zgłosili swój udział do inicjatywy charytatywnej „Dobro z natury”.
Projekt Ekochoinka jest realizowany przez Regionalną Dyrekcje Lasów Państwowych od 5 lat. Dotychczas w ramach recyklingu świątecznych drzew powstały m.in. meble dziecięce, które przekazano dla dzieci i służą w świetlicy Uniwersyteckiego Szpitala w Zielonej Górze; obrazki na krążkach, które malowali leśnicy i trafiły na aukcje dedykowane wówczas kilkumiesięcznej dziewczynce, chorującej na SMA; piękne obrazy na deskach jodłowych, które wykonały znane lubuskie malarki i także przekazały na cele dobroczynne. W zeszłym roku w akcji uczestniczyło pięciu artystów, tym roku obrazy namaluje aż 9 artystów z całej Polski.