„Kwatera Ł” reż. Arkadiusza Gołębiewskiego

przez Administrator

„To miejsce przez lata wyklęte, a dzisiaj święte” – mówi o tak zwanej „Łączce” na Powązkach Maria Leśnikowska, jedna z bohaterek filmu dokumentalnego “Kwatera Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego.

Latem 2012 roku ekipa naukowców pod kierownictwem dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka prowadziła prace ekshumacyjne na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Kwatera na „Łączce” jest miejscem pochówku żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego, którzy byli więzieni, katowani i mordowani w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Ich ciała były wrzucane nocą do zwykłych dołów. Identyfikacja ich szczątków i godny ich pochówek to dług, jaki ma do spłacenia dzisiejsza Polska tym, którzy zginęli za jej niepodległość. Spłaca go rękami archeologów, historyków, antropologów i lekarzy sądowych. Film “Kwatera Ł” to zapis ich pracy. Muzykę do filmu napisał Marcin Pospieszalski.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej