Muzyczny hołd dla ofiar stanu wojennego na Scenie Kameralnej w Turku

przez Anna Cholewa

Turek uczcił ofiary stanu wojennego koncertem pt. „Przystanek do wolności”. Przedstawienie odbyło się 12 grudnia 2021 roku na Scenie Kameralnej Stowarzyszenia „Przystań”.

Wzruszający koncert odbył się z okazji czterdziestolecia wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Organizatorom zależało przede wszystkim na przekazaniu emocji towarzyszących tamtym wydarzeniom.

Relacja filmowa nigdy nie odda tych emocji. Tych łez uronionych przez publiczność, tych rozmów po…

– mówi Jacek Sulkowski reżyser, scenarzysta i scenograf koncertu „Przystanek do wolności”. Dodaje, że Stowarzyszenie „Przystań” pamięta. Wszyscy razem i aktorzy, i wokaliści, i chór i widzowie, mogli przeżyć powrót do tamtych trudnych wydarzeń naszej historii. Do tematów trudnych ale jakże ważnych.

Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem – śpiewali młodzi chórzyści manifestując to, o co w tamtych czasach walczono. Jedni mogli wrócić do tych trudnych wydarzeń sprzed lat, inni pewnie dopiero się o nich dowiedzieli – mówi Jacek Sulkowski.

Organizatorzy podziękowali Marcie Janickiej, dyrektor Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Turku, chórowi Szkoły Muzycznej pod opieką Kamili Pacześnej, wokalistom z powiatu tureckiego pod opieką Anety Janiak, aktorom grupy teatralnej „Poruszenie” Stowarzyszenia „Przystań”, Błażejowi Rębiszowi, Pawłowi Ciemniewskiemu, Jerzemu Kellerowi, Bogdanowi Poszwie za wypożyczenie sprzętu oraz Hubertowi Janickiemu za obsługę techniczną i cierpliwość. Nad całością projektu czuwała Maria Kur-Sulkowska.

Stowarzyszenie „Przystań” powstało 6 czerwca 2003 roku.

Grupa przyjaciół postanowiła podzielić się czymś, co jest bardzo cenne – swoim czasem. Postanowili dzielić się nim z tymi, którzy tego potrzebują najbardziej. Anetta i Jacek Pęczak, Danuta i Krzysztof Majda oraz Maria i Jacek Sulkowscy założyciele stowarzyszenia to ludzie, dla których los drugiego człowieka nie jest obojętny. Naprzeciw nim wyszedł proboszcz parafii p/w Św. Barbary ks. kanonik Mirosław Frankowski udostępniając pomieszczenia na jej terenie.

Stowarzyszenie prowadzi zajęcia plastyczne, kółko taneczne, teatralne, warsztaty beatboxowe, szkółkę wokalną, kółko poetyckie, a wszystko pod nazwą „Kuźnia Artystyczna”. Codziennie dzieci i młodzież korzystają z korepetycji, gier i zabaw, zajęć plastycznych, zajęć z psychologiem. Wszystko pod okiem wykwalifikowanej kadry nauczycieli, pedagogów, psychologów i wolontariuszy. Poza tym wiele inicjatyw takich jak warsztaty plastyczne, muzyczne, beatboxowe, taneczne, studio piosenki turystycznej, koncerty charytatywne, spotkania świąteczne, konkursy powiatowe i ogólnopolskie, kolonie letnie, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi, prelekcje, pokazy, wieczory poezji i mnóstwo ciekawych form artystycznych adresowane są do każdej grupy wiekowej.

Źródło: turek.net.pl

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej