W wieku 100 lat zmarła zasłużona dla Gołotczyzny i Polski Lucyna Janikowa – żołnierz NZS i AK

przez Monika Tarka-Kilen

Dotarła do nas smutna wiadomość. 2 stycznia 2021 roku zmarła Lucyna Janikowa – żołnierz NSZ-AK, łączniczka płk. Stanisława Borodzicza ps. “Wara”, zasłużona społeczniczka, pisarka, wybitny pedagog, emerytowana nauczycielka szkoły rolniczej w Gołotczyźnie, popularyzatorka idei pozytywizmu, uhonorowana Sygnetem Niepodległości i Drzwiami do Wolności Festiwalu NNW.  Niedawno obchodziła 100 urodziny.

Urodziła się w 1921 roku w Watkowie w rolniczej rodzinie jako córka Marianny i Józefa Gilertów. Szkołę podstawową ukończyła w Gołyminie. Do wybuchu wojny w 1939 r. uczęszczała do Żeńskiej Szkoły Rolniczej w Gołotczyźnie.

W latach okupacji niemieckiej działała jako komendantka Pomocniczej Wojskowej Sekcji Kobiet jako żołnierz NSZ-AK (pseudonim Bogna). Brała udział w przygotowaniach do Powstania Warszawskiego.

W sierpniu 1944 r. została wywieziona przez Niemców do byłych Prus Wschodnich, gdzie przez 2 miesiące przymusowo pracowała. Po operacji ręki wróciła do domu.

Po wojnie nie ujawniając działalności konspiracyjnej ukończyła Roczny Kurs dla Instruktorów Kół Gospodyń Wiejskich w Chyliczkach. Pracę zawodowa rozpoczęła w 1946 r. w Biurze Rolnym w Ciechanowie, gdzie była instruktorką KGW. Pełniła również funkcje prezesa Powiatowego Oddziału Chłopskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

W 1947 na terenie powiatu ciechanowskiego zorganizowała 22 letnie dziecińce zapewniając dzieciom wiejskim opiekę, bezpieczną zabawę i dożywianie. Niektóre dzieciń-ce zostały przekształcone w przedszkola. Tak stało się w Gąsocinie, Gołyminie, Grudusku, Ojrzeniu i Regiminie. W tym czasie Lucyna Janikowa ukończyła Wyższy Kurs Rolniczy na poziomie licealnym im. St. Staszica w Warszawie.

W 1949 r. razem z mężem podjęła pracę w szkolnictwie rolniczym: w Trzepowie, Rudzinie i w Gołotczyźnie. Od 1952 r. na stałe związała się z Gołotczyzną i szkołami rolniczymi „Bratne”. Maturę zdała w korespondencyjnym liceum ogólnokształcącym w Ciechanowie. Zaocznie ukończyła studia magisterskie na Uniwer-sytecie Warszawskim w zakresie pedagogiki i filologii polskiej.

Od 1955 r. do emerytury pracowała jako polonistka w technikach rolniczych w Gołotczyźnie. Społecznie udzielała się w Związku Nauczycielstwa Polskiego i Towarzystwie Przyjaciół Dzieci.

W pracy z młodzieżą, poza lekcjami organizowała dla nich różne formy zajęć o charakterze wychowawczym (wieczornice, wycieczki, obozy wędrowne itp.), mające rozbudzić w nich zainteresowanie naszym dziedzictwem kulturowym w wiarę we własne możliwości. Oprócz pracy pedagogicznej angażowała się społecznie w ZNP i TPD.

Zajmowała się również publicystyką. Przez wiele lat pisała artykuły do czasopism i gazet, miejscowych i krajowych m.in. o życiu i problemach wsi polskiej przed wojną, w latach okupacji i po wojnie; o wybitnych działaczach ludowych; o konspiracyjnej działalności niepodległościowej i prześladowaniu jej uczestników przez gestapo i reżim komunistyczny.

W 1999 roku założyła Stowarzyszenie Fundusz stypendialny dla Młodzieży Wiejskiej im A. Bąkowskiej, które udziela stypendiów dla zdolnej i pracowitej młodzieży wiejskiej z niezamożnych rodzin z okolic Ciechanowa, która uczęszcza do szkół ponadgimnazjalnych lub rozpoczyna studia wyższe. Bez tych stypendiów kontynuowanie edukacji przez wiele dziewcząt i chłopców byłoby bardzo utrudnione, a w niektórych przypadkach niemożliwe.

Napisała kilka książek m.in.: “Z buntem przez życie”, “Nieodrodna córka”, “Pułkownik „Wara””, “Niezwykli”, poświęconych nieprzeciętnym postaciom, zasłużonym w dziedzinie społecznej, niepodległościowej i oświatowej.

Za swą pracę otrzymała wiele odznaczeń i medali, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego i Krzyż AK, tytuł Zasłużonego Nauczyciela RP, Laur Ciechanowski za 2005 r., Drzwi do wolności czy Sygnet Niepodległości Festiwalu NNW.

Honorując panią Lucynę w 2015 roku statuetką Sygnet Niepodległości dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski powiedział:

Przyznam, że jest tu element prywaty. Lucyna Janikowa to moja ciocia. Zupełnie przypadkiem dowiedziałem się o jej działalności opozycyjnej. Często nie mamy świadomości, że we własnych rodzinach mamy takich bohaterów

Pogrzeb Lucyny Janikowej odbędzie się w środę 5 stycznia w kościele parafialnym w Sońsku.

Rodzinie znajomym i bliskim Śp. Jucyny Janikowej składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Żródło: Festiwal NNW, Samorząd miasta Ciechanów, Czas Ciechanowa

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej