Bydgoski Festiwal Biegowy

przez Anna Cholewa

Wydarzenia sportowe to coraz popularniejsza forma spędzenia wolnego czasu zarówno dla fanów rywalizacji, zwolenników aktywnego trybu życia jak i przypadkowych przechodniów, którzy akurat natrafili na dany event. Jednym z takich wydarzeń jest PKO Bydgoski Festiwal Biegowy, który odbywa się już od 6 lat.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się w piątek 17 września i trwała trzy dni. Trasy zostały poprowadzone w Myślęcinku, największym parku miejskim w Polsce. Szlaki, którymi przebiegli zawodnicy były w 90% płaskimi i szybkimi drogami asfaltowymi.

Na starcie 6. Festiwalu Biegowego stanęło dokładnie 733 zawodników. Półmaraton bydgoski jest największą imprezą biegową w mieście. Polski Związek Lekkiej Atletyki przyznał wydarzeniu rangę imprezy mistrzowskiej. W biegu mogli jednak wziąć udział zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Dostępne były trzy kategorie dystansowe: 5 kilometrów, 10 kilometrów oraz półmaraton czyli 21 kilometrów. W klasyfikacji głównej wzięli udział wszyscy, którzy podjęli się przebiegnięcia najdłuższej trasy spośród trzech opcji. Można było również wystartować w więcej niż jednej kategorii, ponieważ każdy z biegów odbywał się innego dnia. Poza indywidualnymi startami z pomiarem czasu, odbyły się także starty grupowe. Wśród nich można wymienić na przykład bieg rodzinny, marsz seniora czy nordic walking.

Na koniec każdego z dni wydarzenia przyznawane były nagrody. Ostateczna klasyfikacja wygranych prezentuje się w następujących sposób: Na dystansie 5 kilometrów zwyciężył Łukasz Wietecki, uzyskując czas 00:17:07. Na 10 kilometrach najlepszy okazał się Tomasz Pawłowski z czasem 00:35:19. W kategorii głównej zwyciężył Damian Kabat z Bydgoszczy, który półmaraton ukończył w godzinę i cztery minuty. Wśród kobiet triumfowała Monika Jackiewicz, która ten sam dystans pokonała w godzinę i 13 minut.

Po raz pierwszy impreza odbyła się w maju 2016 roku. Wtedy we wszystkich biegach wzięło udział łącznie ponad 2500 zawodników. Liczba ta z edycji na edycję stale wzrasta. W 2020 i 2021 roku wydarzenie przeprowadzono w nowej, trzydniowej formule, by ograniczyć kontakty między uczestnikami. Start w zawodach jest bezpłatny po rejestracji. Więcej szczegółów można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej