Otwarcie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

przez Anna Cholewa

Na początku grudnia w budynku Starego Spichlerza przy placu Sikorskiego otwarty został nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Bohaterem nowej części oferty krakowskiego muzeum jest Stanisław Wyspiański.

Galeria ulokowana została w niezwykłym miejscu – Stary Spichlerz to miejsce nietypowe ze względu na wygląd oraz gabaryty. Cechuje go bardzo duża przestrzeń, która pozwala na zaprezentowanie wszystkich, nawet największych rozmiarem dzieł, które należą do zbiorów muzeum.

W muzeum znajduje się między innymi sala poświęcona starożytności, w której treści antyczne przefiltrowane zostały niegdyś i uwspółcześnione przez Wyspiańskiego. Charakteryzowała go bowiem nowatorska reinterpretacja sztuki greckiej i rzymskiej. Zwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się z witrażem Apolla, greckiego boga sztuki i wróżbiarstwa. Na tym samym witrażu obecna jest także postać Mikołaja Kopernika, któremu zresztą całość została zadedykowana.

Muzeum, oprócz niewątpliwej wartości artystycznej, prezentuje ogromny walor edukacyjny. Mnóstwo miłośników literatury nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie znaczenie miały zmiany Wyspiańskiego w zakresie polskiego edytorstwa i drukarstwa – zaproponowany przez niego jeszcze w XIX wieku graficzny układ dramatu stosowany jest z powodzeniem do dziś i to nie tylko w literaturze polskiej. Dowodem jego reformatorskich zapędów jest znajdująca się w Spichlerzu biblioteka zawierająca około sześćset książek, będących zbiorem tytułów szczególnie krakowskiemu artyście bliskich. Wszystkie gromadził on sam – kupował albo dziedziczył po rodzicach i wujostwie.

Jednym jeszcze, niezwykle interesującym pomieszczeniem jest sala teatralna, nazwana przez inicjatorów „Metamorfozy”. Umieszczono w niej między innymi liczne pamiątki związane z twórczością teatralną, a także przekłady dramatów Wyspiańskiego na języki obce. W sali uwagę przykuwa z pewnością dużych rozmiarów oryginalny plakat ze spektaklu „Wyzwolenie”, jednego z najbardziej popularnych romantycznych dramatów narodowowyzwoleńczych w ogóle. W tejże sali podziwiać można również rekwizyty i materiały promocyjne z innych słynnych spektakli Wyspiańskiego, takich, jak choćby „Akropolis” Grotowskiego, „Noc listopadowa” Wajdy czy „La Boheme” Grzegorzewskiego.

Specjalnie przygotowana część multimedialna pozwala nawet na wysłuchanie fragmentów historycznych spektakli, a nagranym kwestiom towarzyszą plakaty, ulotki, afisze i oryginalne zaproszenia na pokazy. To wszystko sprawia, że daje się odnieść wrażenie przebywania wewnątrz teatru, i to w chwili premierowych spektakli sprzed dekad.

Źródło: https://www.polskieradio.pl/7/9244/Artykul/2862745,Wyspianski-zycie-i-tworczosc-Nowe-muzeum-w-Krakowie

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej