Do końca wierni złożonej przysiędze

przez Administrator

W Szyszkach we wtorkowe popołudnie odbyły się uroczystości z okazji 70. rocznicy śmierci Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój i Bronisława Gniazdowskiego ps. Mazur.

Przypomnijmy, pod osłoną nocy 13 kwietnia 1951 roku poległ w nierównej walce z siłami KBW, UBP i MO legendarny dowódca XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego podporucznik Mieczysław “Rój” Dziemieszkiewicz oraz starszy strzelec Bronisław “Mazur” Gniazdowski. Niestety do dziś nie udało się odnaleźć miejsca pochówku tych dwóch żołnierzy.

Oddali życie za wolną i niepodległą Polskę. Nigdy nie ulegli ubeckiej indoktrynacji. Zawsze pozostali wierni ideałom, w które wierzyli. Dziś naszą główną rolą jest kultywować pamięć. Kultywować ideały w które wierzyli. Jest to szczególnie ważne dla nas, Żołnierzy piątej Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, brygady, której patronem jest śp. podporucznik Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rój. Zrobimy wszystko by idee, w które wierzyli i za które polegli bohaterowie pozostały na zawsze w naszej pamięci i żeby były przekazywane kolejnym pokoleniom – mówił podczas uroczystości dowódca piątek MBOT pułkownik Mieczysław Gurgielewicz.

W imieniu organizatorów głos zabrała Jadwiga Płodziszewska. Przypomniała zebranym, że rocznica śmieci Roja i Mazura przypada w Dzień Pamięci Ofiar Katynia.

Konsekwencją tego straszliwego sowieckiego mordu było kłamstwo katyńskie, zwane kłamstwem założycielskim PRL. To kłamstwo wywarło ogromny wpływ na powojenną historię Polski. Walkę z sowiecką okupacją musieli podejmować coraz młodsi żołnierze, a kłamstwo i zmasowana propaganda komunistów o bohaterskich żołnierzach powojennego podziemia antykomunistycznego miała przede wszystkim zniszczyć ich etos, etos ofiarnej walki w słusznej sprawie, walki w imię miłości do ojczyzny i Boga. Ta propaganda miała złamać opór społeczeństwa przed sowietyzacją i zabić nawet pamięć o nich – mówiła w Szyszkach Jadwiga Płodziszewska z Ciechanowa, ze Społecznego Komitetu Rodzin Poległych Żołnierzy NSZ i NZW.

Zaznaczyła, iż zmiany zapoczątkowane w Polsce w 1989 roku dały początek walce o prawdę. Jadwiga Płodziszewska podkreśliła jak ważną rolę w odkłamywaniu historii odgrywa Instytut Pamięci Narodowej.

Dziś już wiemy, że jak nie udało się zakłamać prawdy o Katyniu, tak nie uda się już zakłamać prawdy o tych bohaterach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego – zaznaczyła Płodziszewska.

Żołnierze Ci nie zgodzili się na zniewolenie Polski i Polaków. Do końca byli wierni złożonej Ojczyźnie przysiędze. Torturowani, bici, katowani tak jak było to już wcześniej powiedziane walczyli do końca o wolną, suwerenną i niepodległą Ojczyznę. Na naszej mazowieckiej ziemi, wielu mazowieckich wsiach miały miejsce tragiczne wydarzenia – mówiła Poseł RP Anna Cicholska.

Podkreśliła, jak ważna jest obecność młodzieży na takich uroczystościach.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dr Mariusz Żuławnik, zastępca dyrektora archiwum IPN w Warszawie. Odczytał on list prezesa IPN dr Jarosława Szarka skierowany do uczestników i organizatorów uroczystości.

Jednym z najważniejszych celów Instytutu Pamięci Narodowej jest przywracanie pamięci o żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego. I oddanie im należnego miejsca na kartach historii. To oni zbrojnie przeciwstawili się komunistycznej władzy w Polsce, walcząc o wolną i demokratyczną i w pełni suwerenną ojczyznę. Do tego grona należeli dzisiaj upamiętnieni bohaterowie Rój i Mazur. Do końca byli wierni złożonej przysiędze: „Walkę o Wielką Polskę uważam za największy swój obowiązek. Wstępując w szeregi NZW, mam szczerą i nieprzymuszoną wolę. Wpierw zginę, aniżeli zdradzę. Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu w Trójcy Świętej Jedynemu, że wiernie będę walczył o niepodległość Polski. Rozkazu Wodza Naczelnego oraz wszystkich innych przełożonych będę słuchał i posłusznie wykonywał. Tak mi dopomóż Bóg i Ty Królowo Korony Polskiej – w którym czytamy.

Zebrani wspólnie odmówili modlitwę, którą poprowadził ksiądz kanonik Bogdan Adamowicz, proboszcz parafii Szyszki. Następnie złożono kwiaty i zapalano znicze. Organizatorem był Społeczny Komitet Rodzin Poległych Żołnierzy NSZ i NZW.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej