Kwiatowe dywany jak zwykle w Spycimierzu. Tradycja jest na światowej liście UNESCO

przez Monika Tarka-Kilen

Kwiatowe dywany, jak co roku na Boże ciało pojawia się w miasteczku województwa łódzkiego, niedaleko Uniejowa. Co roku w wyjątkowej procesji bierze udział coraz więcej turystów. Ich liczba wzrosła odkąd UNESCO doceniło kwietne dywany układane w Boże Ciało w Spycimierzu. Zostały one wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. 

Układanie kwiatowych dywanów na procesję Bożego Ciała jest kultywowana w Spycimierzu (gmina Uniejów, woj. łódzkie) i czterech wsiach w województwie opolskim – Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Kluczu. Komisja UNESCO umieściła kwiatowe dywany wśród pięciu najlepiej ocenionych. Jak podkreślają władzę miasta, największy atut tej tradycji to silne zaangażowanie w tworzenie dywanów lokalnej społeczności. W układaniu dywanów z kwiatów a także przystrajaniu drogi do wsi biorą udział parafianie i mieszkańcy Spycimierza.

Słynne kwietne dywany układane w Boże Ciało w Spycimierzu doczekały się uznania w skali światowej. Piękna tradycja została oficjalnie wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO w 2021 roku.

Spycimierz w tym roku przygotowuje się, jak zwykle, że w Boże Ciało odwiedzi miasto wielu turystów, nie tylko z Polski, ale i zza granicy .

Z każdym rokiem przyjeżdża na uroczystość coraz więcej gości, coraz więcej pielgrzymów i turystów, którzy pragną to szczególne dziedzictwo kwietnych dywanów, wpisanych już na listę światowego dziedzictwa UNESCO, podziwiać

– mówi ks. proboszcz Dariusz Ziemniak.

Historia dywanów kwiatowych w Spycimierzu

Historia dywanów kwiatowych w Spycimierzu sięga trudnego do sprecyzowania okresu. Wprawdzie najstarsza pisemna relacja o tym zwyczaju pochodzi z kroniki parafialnej z 1957 r., ale przekaz ustny jest znacznie starszy. Za najstarszy należy uznać legendę o pojawieniu się tego zwyczaju wraz z powrotem żołnierzy napoleońskich do rodzinnej wsi.

Skład dywanów kwiatowych zmieniał się i ewoluował na przestrzeni lat. Na początku używano żółtego piasku i gałązek, więc dawna dekoracja była skromna. Później zaczęto używać kwiatów, a obecny sposób ubierania traktu ukształtował się po 1945 roku. Kolorowy dywan z żywych kwiatów układany jest przez parafian wzdłuż drogi Bożego Ciała, która ma około 2 km długości. Uroczysta procesja przechodzi po nim o godz. 17:00.

Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”

Gmina od wielu lat realizuje inwestycje, aby zachęcić gości do odwiedzania Spycimierza. W miejscowości powstaje właśnie Centrum „Spycimierskie Boże Ciało” – nowoczesny obiekt z multimedialną ekspozycją o historii układania kwietnych dywanów. Będzie tu można wziąć udział w warsztatach układania podobnych kobierców lub odbyć wirtualny spacer po Spycimierzu.

Część wystawy będzie dedykowana tradycjom i zwyczajom objętym dziedzictwem niematerialnym, dzięki czemu obiekt będzie unikalnym miejscem w skali międzynarodowej poświęconym społecznościom, kultywującym różnorodne wartości, zwyczaje i idee. Docelowo ma sprawić, by goście odwiedzali Spycimierz przez cały rok, nie tylko w święto Bożego Ciała.

Na razie we wsi można oglądać specjalne tablice poświęcone historii lokalnej tradycji. Każda  zawiera opis w języku polskim, skrócony opis w języku angielskim i zdjęcia. Tablice tematycznie dotyczą dziejów wsi i tradycji układania kwiatowych dywanów. Na tablicy, która znajduje się przy placu kościelnym, zobaczymy mapę Spycimierza z zaznaczoną trasą Bożego Ciała. Jest też opis charakterystycznych roślin występujących w Spycimierzu, w tym kwiatów najczęściej używanych do układania dywanów.

Początki Spycimierza sięgają bardzo odległych czasów. Zalążkiem rozwoju wsi był wczesnośredniowieczny gród wymieniany w źródłach historycznych od XII w. Miejsce, w którym się znajdował, nazywane jest współcześnie Górką Kasztelańską.

Źródło: skierniewice.naszemiasto.pl, spycimierskiebozecialo.pl

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej