Wystawa poświęcona czasom Napoleona na zamku w Liwie

przez Anna Cholewa

W dwusetną rocznicę śmierci Napoleona na zamku w Liwie zostanie otwarta wystawa „Dał nam przykład Bonaparte. W dwusetną rocznicę śmierci Napoleona 1821-2021”. Publiczności zostaną udostępnione nieeksponowane dotąd przedmioty związane z okresem wojen napoleońskich pochodzące z kolekcji prywatnych i państwowych.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych kilkaset eksponatów ze zbiorów prywatnych polskich kolekcjonerów oraz muzealia przechowywane w Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Zwiedzający będą mogli podziwiać: posążki, rzeźby, dokumenty, ryciny, obrazy, odznaczenia i broń, szable wszystkich armii walczących ze sobą na początku XIX w., unikatową cynową manierkę z 1812 r., przepiękną kameę z popiersiem Napoleona pochodzące z bogatych zbiorów Sławomira Stępnia.

W gablotach znajdzie się również kilkadziesiąt pocztówek związanych z życiem Cesarza oraz historyczne bagnety z czasów napoleońskich ze zbiorów Macieja Prószyńskiego, wybitnego znawcy i kolekcjonera bagnetów.

Zwiedzający będą mogli podziwiać biżuterię patriotyczną oraz guziki mundurów Armii Księstwa Warszawskiego, rzadko spotykany orzeł z blachy naczelnej rogatywki Księstwa Warszawskiego z kolekcji Marcina Zdrojewskiego, a także kilkaset cynowych żołnierzyków w mundurach Księstwa Warszawskiego i Wielkiej Armii w mistrzowskim malowaniu Agnieszki Axentowicz udostępnionych przez Marka Axentowicza, prezesa Fundacji Axentowiczów.

Wystawę wzbogacą repliki mundurów armii Księstwa Warszawskiego. W trakcie wernisażu, który odbędzie się 18 grudnia 2021 roku, zabrzmiały salwy armatnie na cześć Napoleona z działa obsługiwanego przez kanonierów Stowarzyszenia Artylerii Dawnej – Arsenał i grupę rekonstruktorów w mundurach piechoty armii Księstwa Warszawskiego.

Kuratorem wystawy jest Artur Rogalski, a plakat zaprojektował Lech Majewski. Wystawa w piwnicach gotyckich Zamku w Liwie potrwa od 18 grudnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.

Zespół zamkowy w Liwie obecnie składa się z wieży i murów pozostałych z obronnego zamku gotyckiego zniszczonego podczas „potopu” szwedzkiego i wojny północnej, barokowego dworu starostwa liwskiego zbudowanego w 1782 r. oraz piwnic gotyckich. Od 1963 r. jest siedzibą Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie.

Muzeum prezentuje militaria z całego świata, od zabytków z epoki rzymskiej po broń XX wieku. Kolekcja zawiera broń palną, białą (w tym duży zbiór bagnetów z dwudziestu krajów), drzewcową, mundury, zbroje i hełmy. Wystawie broni towarzyszy kolekcja malarstwa i grafiki: dzieła między innymi Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Stefano Della Belli, portrety sarmackie, sceny batalistyczne, wizerunki sławnych wodzów. Wystroju wnętrz dopełniają zabytkowe meble i tkaniny z XVII – XIX wieku.

 

Źródło: www.wegrow.com.pl

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej