Kielce upamiętniły internowanych w czasie stanu wojennego na Piaskach

przez Anna Cholewa

W kieleckim areszcie śledczym na Piaskach przetrzymywano ponad 500 internowanych działaczy „Solidarności”. Kielce z pełną powagą uczciły 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Główne uroczystości odbyły się przed tablicą upamiętniającą internowanych w areszcie śledczym na kieleckich Piaskach. Jednocześnie wieczorem w tysiącach okien zapłonęły świece. To efekt akcji zainicjowanej przez Instytut Pamięci Narodowej „Zapal światło wolności”.

Program obchodów był bardzo bogaty. Na kieleckim rynku otwarto wystawę : Dni „Solidarności” – Porozumienia Sierpniowe 1980. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Historii Kielc koncentruje się na wydarzeniach z początku lat 80. XX wieku i prezentuje je w kontekście ogólnopolskim i regionalnym.

Druga wystawa “Miejcie nadzieję… – Solidarność, stan wojenny i ostatnie lata PRL” została przygotowana przez Archiwum Państwowe i przybliża problemy związane z różnymi aspektami ówczesnej rzeczywistości – od kręgów polityki po życie codzienne. W Wojewódzkim Domu Kultury odbył się koncert „Kolejka po wolność”. W Centrum Edukacyjnym otwarto wystawę „Stan wojenny 1981-1983 r. Swoje prelekcje „Czas represji, walki i oporu” oraz „Stan wojenny w regionie świętokrzyskim – wybrane zagadnienia” wygłosili: dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki oraz dr Marzena Grosicka.

Rozegrano również wojewódzki międzyszkolny turniej „Prawda i fałsz o stanie wojennym”. Obchody zakończyła projekcja filmu „Żeby nie było śladów” w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, przed którą słowo wstępne wygłosił Marek Jończyk.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej