„Zawody filmowe” – cykliczne zajęcia dla młodzieży w warszawskim kinie Iluzjon

przez Monika Tarka-Kilen

Jak zostać aktorem, co należy do zadań reżysera, za co jest odpowiedzialny kostiumograf, jak długo powstaje scenariusz filmu? Na te i inne pytania odpowie cykl spotkań edukacyjnych organizowanych przez FINA w Warszawie zatytułowany “Zawody filmowe”. Spotkania, na które będą zapraszani znani filmowcy poprowadzi reżyser Arkadiusz Gołębiewski.

Spotkania będą miały charakter cykliczny, odbywać się będą w kinie “Iluzjon” w Warszawie dwa razy w miesiącu. W czasie każdej 2,5 godzinnej sesji będzie można spotkać się i porozmawiać z wybitnym przedstawicielem jednego z filmowych zawodów. Zapoznać się z charakterem jego pracy. Dowiedzieć więcej o zawodzie aktora, reżysera, scenarzysty, scenografa, operatora filmowego czy kostiumografa. Będzie to też okazja do poznania historii polskiego kina i wybitnych postaci tworzących najbardziej znane polskie filmy.

Zaproszeni goście opowiedzą jak zostaje się reżyserem, scenografem, aktorem, montażystą czy kaskaderem i jak wygląda praca osób wykonujących te zawody filmowe. Zajęciom będą towarzyszyć pokazy filmów lub fragmentów filmów fabularnych i dokumentalnych, które będą punktem wyjścia do rozmowy. Oczywiście nie zabraknie zabawnych historii i anegdot z planów filmowych. Na koniec gość spotkania będzie odpowiadał na pytania młodzieży.

Zajęcia poprowadzi Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, operator filmowy, producent, twórca Festiwalu Filmowego NNW, autor wielu projektów edukacyjno-filmowych skierowanych do młodzieży m.in. Nakręć dziadka komórką, #Młodzi dla Historii czy Młodzieżowej Akademii Filmowej.

Spotkanie z kaskaderem Krzysztofem Fusem

Gościem pierwszego spotkania już w styczniu będzie najbardziej znany polski kaskader i specjalista od efektów specjalnych Krzysztof Fus. Człowiek, który już za życia jest legendą. Uważany jest za pierwszego profesjonalnego polskiego kaskadera filmowego. Nie ukrywa, że wybrał niebezpieczny zawód. W swojej karierze niejednokrotnie gruchotał kości, doznawał poparzeń, a nawet trzy razy znalazł się w stanie śmierci klinicznej m.in. na skutek nagrywanego do filmu skoku z kolejki linowej w Zakopanem. Brał udział w ponad 1100 filmach i spektaklach. Mówi, że w kinie robił chyba wszystko. Był łodzią podwodną, krokodylem a nawet lwem „W pustyni i w puszczy”.

Nowy cykl edukacyjny w kinie Iluzjon ma formułę Młodzieżowego Klubu Filmowego, który w konwencji spotkań z rozpoznawalnymi twórcami przybliży młodym pasjonatom filmu różnorodny świat zawodów filmowych, również tych mniej popularnych i nieoczywistych.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej