Filmy, dyskusje i warsztaty filmowe podczas Retrospektyw Festiwalu NNW w Sieradzu 8 i 9 grudnia  

przez Monika Tarka-Kilen

Pokazy filmów, spotkania z bohaterami i twórcami filmowymi, panel dyskusyjny z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, uroczysta gala wręczenia uhonorowań dla niezłomnych bojowników o niepodległość, warsztaty dla młodzieży oraz samorządowców – to bogaty plan kolejnych Retrospektyw Festiwalu NNW, które odbędą się 8 i 9 grudnia w Sieradzu. Wstęp jest wolny. 

W środę, 8 grudnia wydarzenie odbędzie się online, w czwartek pokazy filmowe, spotkania, gala i panel dyskusyjny będą miały miejsce w Teatrze Miejskim w Sieradzkim Centrum Kultury.

Festiwal NNW ciągle w trasie. Dzielimy się emocjami, które mogli przeżyć ci, którzy byli w październiku na XIII Festiwalu w Gdyni. Po tegorocznych trzech Retrospektywach, które odbyły się na Mazowszu i Lubelszczyźnie, przyjeżdżamy do Sieradza. Gościmy tu po raz pierwszy i mamy nadzieję, że Sieradz na trwałe wpisze się w coroczny program Retrospektyw.  Do końca tego roku odwiedzimy jeszcze Podkarpacie – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Sieradzkie Retrospektywy NNW w środę 8 grudnia

Pierwszego dnia odbędą się wystawy i bloki filmowe online. Można będzie zobaczyć m.in.  wystawę zdjęć bohaterów walki o niepodległość zatytułowaną „Aleja Wolności” oraz filmy : „Bagaż strachu” reż. Jerzy Bojanowski „Ty pójdziesz do Jastrzębia” reż. Jędrzej Lipski, „Grudzień Nasz i Wasz” reż. Joanna Pieciukiewicz, „Niepodległy. Opowieść o Januszu Krupskim” reż. Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski i film „Wybraniec Bogów” reż. Konrad Starczewski i Rafał Pękala.

Sieradzka młodzież może wziąć udział w warsztatach filmowych, które poprowadzi reżyser Waldemar Czechowski oraz obejrzeć blok filmów o historii zrealizowanych w ramach projektu #Młodzi dla Historii i nagrodzonych w tym roku w Gdyni.  Projekcja rozpocznie się o godzinie 10:00 na stronie www.festiwalnnw.pl/retrospektywy/sieradz i na Facebooku Festiwalu NNW. Warto zobaczyć historię widzianą oczami młodych ludzi, uczniów szkół podstawowych i średnich. Może to zachęcić młodzież do realizowania własnych, kręconych komórką, filmów o lokalnych bohaterach czy historiach. Autorem jednego z filmików jest Jan Guzik z USA, który zrealizował swoją krótką etiudę poruszony wizytą na Monte Cassino.

Pokazane zostaną trzy filmy a organizatorzy zapraszają do głosowania na najlepszy w ankiecie zamieszczonej na stronie. Po zrealizowaniu cyklu Retrospektyw, wśród wszystkich, którzy oddali głos, zostanie rozlosowana nagroda.

W programie online będzie można uczestniczyć na stronie www.festiwalnnw.pl/retrospektywy/sieradz, na której 8 grudnia emitowane będą bloki filmowe i udostępnione zostaną wirtualne prezentacje trzech wystaw.

Sieradzkie Retrospektywy NNW w czwartek 9 grudnia

W czwartek 9 grudnia od 10:00 do 20:00 wydarzenia związane z  Retrospektywami Festiwalu NNW odbędą się w Teatrze Miejskim w Sieradzkim Centrum Kultury. Wstęp jest wolny.

Na kilka dni przed 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego dużo miejsca organizatorzy poświęcają tematom walki o wolność i bohaterom podziemia solidarnościowego. O 10-tej  zostaną pokazane dwa filmy w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. Pierwszy to „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska” – dokument opowiadający historię działaczy Solidarności osadzonych po 13 grudnia 1981 roku w Zakładzie Karnym w Łupkowie. Po 26 latach w czasie prac remontowych na ścianie jednej z cel odnaleziono napis „Solidarność” wykonany charakterystycznym krojem tzw. solidarycą – to wydarzenie jest okazją do wspomnień 1981 roku, mrocznego okresu w historii Polski. Drugim filmem będą „Solidaruchy z Rakowieckiej”, którego tematem są działacze opozycji antykomunistycznej lat 70. i 80., osadzeni w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Po projekcji odbędzie się spotkanie z autorem filmu.

O 14:00 rozpocznie się panel dyskusyjny dotyczący 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wezmą w nim udział: posłanka Joanna Lichocka, prezydent Sieradza Paweł Osiewała, działacz opozycji PRL Mirosław Styczeń i dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Podczas uroczystej gali Retrospektyw, która rozpocznie się o 15:00 zostaną wręczone Sygnety Niepodległości i Drzwi do wolności – wyróżnienia dla świadków historii, bohaterów walki o wolność i tych, którzy nie bali się tej walki wspierać.

„W tym sensie Retrospektywy to nasze prace badawcze. Przed przyjazdem w dane miejsce pracujemy z samorządowcami, lokalnymi historykami, szukamy w źródłach IPN-u osób, które walczyły w tych rejonach z bronią w ręku ale też tych, którzy pomagali żołnierzom Podziemia Niepodległościowego i nierzadko spotykały ich za to represje. Czasem rodziny dopiero od nas dowiadują się, że wśród bliskich mają czy mieli bohatera. Te sprawy były bowiem latami skrywane i przemilczane. Lokalna społeczność zaczyna też lepiej rozumieć historie danych rodzin, bo można je odkłamać, pozbawić komunistycznych nakładek propagandowych” – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Sieradzkie Retrospektywy w Teatrze Miejskim zakończy pokaz filmu „Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej, najlepszego filmu dokumentalnego tegorocznego Festiwalu NNW, nagrodzonego Złotym Opornikiem. Bohaterką dokumentu jest Stanisława Leszczyńska, która w 1943 roku za pomoc osadzonym w łódzkim getcie została aresztowana przez gestapo i wraz z trójką dzieci zesłana do obozu Auschwitz-Birkenau. Tam przeszła straszliwą próbę życiową. Została akuszerką i w nieludzkich warunkach, na skraju wyczerpania, odebrała 3000 porodów nie tracąc ani jednego dziecka. Jej nazwisko jako jednej z czterech najwybitniejszych Polek ostatniego tysiąclecia zostało umieszczone na Kielichu Życia i Przemiany Narodu złożonym przez kobiety polskie na Jasnej Górze.

Festiwal NNW jest obecny w miastach w całej Polsce

Festiwal NNW odbywa się zawsze na przełomie września i października, jednak jego echa rozbrzmiewają przez cały rok w formie Retrospektyw. To Festiwal NNW w wersji skróconej. Organizatorzy festiwalu jeżdżą po Polsce z wybranymi filmami prezentowanymi w Gdyni, przenosząc część atmosfery, która towarzyszy Festiwalowi. Widzowie mogą liczyć także na niespodzianki w postaci pokazów specjalnych czy premier. Projekcjom towarzyszą też inne wydarzenia takie jak wystawy, koncerty, żywe lekcje historii oraz warsztaty min. dla młodzieży a także aktywizujące lokalne środowiska pozarządowe. W ramach projektu #MDH Młodzi dla historii są to warsztaty i konkursy filmowe.

Retrospektywy festiwalu, odbywają się nieprzerwanie od ponad dziesięciu lat. Zawitały ze swoim programem do ponad 60 miejscowości na terenie Polski oraz poza granicami kraju, w tym do Pragi, Paryża, Londynu i Chicago.

Organizatorem Retrospektyw Festiwalu NNW w Sieradzu jest Stowarzyszenie Scena Kultury. Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030. Partnerem jest Prezydent Miasta Sieradza.

Więcej informacji można uzyskać na stronie Festiwalu NNW www.festiwalnnw.pl

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej