Artyści otrzymali nagrody – Pro Bono Poloniae

przez Anna Cholewa

W Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku, wyróżnieni artyści odebrali nagrody „Pro Bono Poloniae”. Jako swoje zadanie, organizatorzy inicjatywy wskazują uhonorowanie wyróżniających się organizacji pozarządowych, chórów, zespołów i osób prywatnych, które swoją działalnością promują polską kulturę w kraju i za granicą.

„Pro Bono Poloniae” to inicjatywa stosunkowo młoda. Do tej pory odbyły się zaledwie dwie edycje tego wydarzenia. Nagroda nosi imię tragicznie zmarłego Dawida Krupieja, który był pracownikiem muzeum a prywatnie interesował się sztuką, co zmusiło do refleksji nad istotnością sztuki w kontekście historycznym. Tak o powstaniu inicjatywy wypowiedział się wiceminister Jarosław Sellin;

Konkurs “Pro bono Poloniae” to inicjatywa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpoczęta w ubiegłym roku, w tym roku odbyła się druga edycja. Jego powstanie wiąże się z tragiczną śmiercią Dawida Krupeja, pracownika muzeum, potem radnego Miasta Gdańska i mojego współpracownika, zarówno tu w Gdańsku, jak i w ministerstwie. Był on z wykształcenia artystą, śpiewakiem operowym, który zawsze interesował się kulturą, walczył o nią, o jej pozycję, dlatego ówczesna dyrekcja uznała, że pamiętając o nim, warto taką nagrodę ufundować. Nagrodę, która jest dedykowana twórcom kultury, którzy poprzez dzieła promują polską historię, o której opowiada muzeum. Kapituła stara się wychwytywać nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce, ciekawe zjawiska. I takie nagrody zostały także dziś wręczone, z czego się bardzo cieszę. Ministerstwo objęło patronat nad tym wydarzeniem i mam nadzieję, że ta nagroda będzie już trwałym elementem obchodzonego przez nas co roku Święta Niepodległości.

W tym roku przyznane zostały nagrody w dwóch kategoriach. Zwycięzcy zostali wyłonieni wśród organizacji pozarządowych, a także zespołów i osób prywatnych.

Jako nagrodzoną inicjatywę pozarządową, wskazano Fundację pruszczanie.pl. Grupa stworzyła unikalny projekt dotyczący miejsc palenia ofiar obozów koncentracyjnych. Idea inicjatywy skoncentrowała się na dźwiękach towarzyszących tej strasznej kaźni.

Z kolei w kategorii osób prywatnych i zespołów, wyróżniony został Zespół Wokalny Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej za serię koncertów z okazji 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej