Nowe inwestycje energetyczne w Elektrowni Dolna Odra

przez Anna Cholewa

Polska Grupa Energetyczna wmurowała kamień węgielny pod dwa nowe bloki gazowo-parowe przy Elektrowni „Dolna Odra”. Planowany odbiór inwestycji, której wartość wynosi około pięciu miliardów złotych to koniec 2023 roku.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi gospodarki, a także zwiększonej ilości zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwach domowych, rośnie ogólne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Polska Grupa Energetyczna dokłada wszelkich starań, aby zapewnić Polakom wystarczającą ilość prądu, a co za tym idzie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w najbliższych latach. O istotności nowej inwestycji wypowiedział się prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski:

Powstająca inwestycja gazowa PGE to ścisła czołówka najbardziej nowoczesnych elektrowni gazowych w Europie i jeden z kluczowych elementów transformacji Grupy w kierunku niskoemisyjnym. To również przykład na to jak w praktyce zmienia się polska energetyka. Elastyczna technologia wytwarzania w tego typu blokach umożliwi stabilizację systemu i będzie istotnym wsparciem dla licznych na Pomorzu lądowych farm wiatrowych oraz powstających farm morskich na Bałtyku, w tym największych farm offshore budowanych przez Grupę PGE.

Niezwykle istotnym aspektem nowej inwestycji jest fakt, że moce nowej Elektrowni Dolna Odra uzyskały 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2024 roku. Jest to bardzo ważna informacja, ze względu na postępujące obostrzenia dotyczące emisyjności. Na dzień dzisiejszy średnia emisyjność wytwarzania energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosi koło 0,8 tony CO2/MWh. W powstających właśnie nowych blokach elektrowni, wartość ta będzie oscylować w okolicach 0,35 tony CO2/MWh.

Polska Grupa Energetyczna to największa spółka państwowa zajmująca się dostawą energii dla Polaków. Odpowiada ona za 41% produkcji energii elektrycznej w Polsce. Niezwykle istotny jest odpowiedni rozwój grupy. Inwestycje takie, jak ta w elektrowni „Dolna Odra”, świadczą o tym, że plany na przyszłość są oparte na długofalowym i zrównoważonym rozwoju.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej