15 listopada premiera filmu o fenomenie skromnego księdza “Blachnicki. Życie i światło”

przez Monika Tarka-Kilen

Ks. Franciszek Blachnicki uważany jest dziś za jednego z pięciu – obok Kardynała Stefana Wyszyńskiego, papieża Jana Pawła 2, bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i abp Ignacego Tokarczuka – wielkich duchowych postaci Kościoła Katolickiego w naszej Ojczyźnie, którzy odegrali kluczową rolę w upadku komunizmu jako systemu kłamstwa i zniewolenia człowieka.

15 października odbędzie się w Katowicach uroczysta premiera filmu “Blachnicki. Życie i światło” w reżyserii Iwo Kardela. Scenariusz napisali Iwo Kardel i Jan Pospieszalski. Film tuż po premierze, można będzie obejrzeć w kilku kanałach telewizyjnych:
TVP1 24 listopada, g 23.10,
TVP DOKUMENT 25 listopada, g. 21.10,
TVP Historia, 26.listopada g. 17.18,
TVP POLONIA 7 grudnia o godz. 22. 35

Ks. Franciszek od urodzenia związany był ze Śląskiem. Był kapłanem diecezji katowickiej.
Choć jego działalność miała charakter ogólnopolski, a nawet międzynarodowy, choć dokonania bohatera są dziedzictwem Kościoła Powszechnego, dzieła te rozpoczynał w macierzystej diecezji i do dziś na Śląsku są pielęgnowane.

Od tajemniczej śmierci Sługi Bożego Franciszka Blachnickiego, upływają 34 lata.
Twórcy podjęli prace nad filmem z trzech powodów : zarówno setnej rocznicy urodzin księdza Franciszka Blachnickiego, trwającego procesu beatyfikacyjnego, jak też nowego śledztwa w sprawie jego śmierci, prowadzonego od kwietnia 2020 roku, przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (O. Katowice).

Fascynującą biografię bohatera ukazujemy w szerokim historycznym kontekście.
W jego życiorysie odbijają się najważniejsze momenty współczesnej historii XX w:
Odrodzenie Polski po rozbiorach (III Powstanie Śląskie), II Wojna Światowa, Auschwitz, wyrok śmierci, cudowne ocalenie, prześladowania Kościoła w PRL, Jasnogórskie Śluby Narodu, organizacja wielkiego ruchu trzeźwościowego, – szykany w latach 60-tych i wyrok więzienia, działalność ewangelizacyjna wśród młodzieży – stworzenie kilkudziesięciotysięcznej wspólnoty Ruchu Światło-Życie, przyjaźń z Wojtyłą, współpraca z Solidarnością, odbiór z Danutą Wałęsową nagrody Nobla, nagroda Sołżenicyna w Waszyngtonie, patriotyczna i międzynarodowa działalność emigracyjna w latach 81 – 87 – pod hasłem Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów, a w końcu, osaczenie kapłana przez komunistyczną agenturę i nagła tajemnicza śmierć.

Jak zaznaczają autorzy filmu, równie ważny jest dla nich fenomen skromnego księdza, który w miejscach gdzie się pojawia, uruchamia duchową przemianę, przybierającą z czasem, ogromny społeczny wymiar.

Ks. Blachnicki – wizjoner, zapowiedział upadek komunizmu, przewidując zarówno czas jak i okoliczności. Nie bez przyczyny wielu nazwało go Prorokiem (przewidział np. wybór Karola Wojtyły). W działaniach duszpasterskich wyprzedził swoją epokę, co w strukturach Kościoła narażało go na niezrozumienie, a nieraz nawet na odrzucenie.

W tak szerokim kontekście, można lepiej zrozumieć dzieło ks. Blachnickiego, jego wpływ na losy Kościoła w Polsce i w ogóle nasze powojenne dzieje – mówią twórcy filmu.

Ważnym wątkiem filmu jest też ukazanie wpływu wychowanków ks. Blachnickiego – uczestników Ruchu Światło Życie, na obecną, polską rzeczywistość.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej