Premiery filmów uczniów z Lubelszczyzny i Puls Wolności na wielkich bębnach. To wszystko już 6 listopada w Lublinie

przez Monika Tarka-Kilen

6 listopada o 14:00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się Uroczysta Gala Młodzieżowej Akademii Filmowej Młodzi dla Historii. Projekt, w ramach którego młodzi ludzie pod okiem profesjonalnej ekipy filmowej przygotowują filmy dokumentalne opowiadające o historii, jest od sierpnia realizowany w szkołach na Lubelszczyźnie. Młodzież pracuje nad dokumentami o działaczu opozycyjnym Januszu Krupskim, zamordowanym w Katyniu poruczniku Pawle Walczaku, zmarłym w tym roku jednym z ostatnich „Zaporczyków” pułkowniku Marianie Pawełczaku ps.”Morwa” a także o mordzie we wsi Zbędowice.

Finałowy etap lubelskiej edycji Akademii trwa od 4 do 6 listopada. W czasie dwóch pierwszych dni w CSK odbywają się warsztaty filmowe da młodzieży. Trwają też końcowe prace nad czterema filmami dokumentalnymi, które realizują uczniowie. 6 listopada filmy będą miały swoją premierę podczas Uroczystej Gali Młodzieżowej Akademii Filmowej, która rozpocznie się w CSK o godzinie 14:00. Podczas gali zostanie wybrany najlepszy z czterech dokumentów.

Wstęp na uroczystą galę jest wolny. W programie jest także wręczenie, osobom zasłużonym w walce o wolność, nagród honorowych – Drzwi do Wolności i Sygnetów Niepodległości. Wystąpi również Orkiestra Wielkich Bębnów, która zaprosi uczestników do wybicia Pulsu Wolności. Na scenie pojawią się także: prekursor lubelskiego rapu LWA (Andrzej Tokarzewski) oraz współpracujący z nim Hertz (Marcin Kasica). Raperzy wykonają m.in. piosenki opowiadające o wydarzeniach i bohaterach filmów nakręconych w ramach lubelskiej edycji MAF.

Młodzież ze szkół w Lublinie, Puławach i Czułczycach pod Chełmem wybrała do swoich filmów dokumentalnych cztery tematy bliskie ich lokalnej społeczności.

– Film o ludobójstwie w czasie II wojny światowej w kolonii Zbędowice pod Puławami realizują uczniowie II LO w Puławach. O wydarzeniu opowiada m.in. babci jednego z uczniów, której tata był świadkiem wydarzeń.

–  Sylwetkę zmarłego w tym roku w czerwcu pułkownika Mariana Pawełczaka ps. „Morwa” – żołnierza AK, Zaporczyka – pokaże w swojej etiudzie młodzież z lubelskiej SP nr.1, która znajduje się na osiedlu gdzie mieszkał pan pułkownik. Był zresztą często gościem w szkole.

– Opowieść o Januszu Krupskim, działaczu opozycyjnym z lublina, twórcy nielegalnego w PRL pisma „Spotkania” kręcą młodzi ludzie z ZSS w Lublinie, w którym uczył się Krupski.

– Bohaterem ostatniego filmu jest porucznik Paweł Walczak, który został zamordowany w Katyniu. Portret porucznika chcą pokazać uczniowie SP w Czułczycach, której Paweł Walczak był przed II wojną dyrektorem.

Organizatorem Młodzieżowej Akademii Filmowej jest Stowarzyszenie Scena Kultury,
Partnerem Wydarzenia jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Partnerami wspierającymi są Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Trzy Kropki z Lublina
Partnerzy Medialni – Radio Lublin, TVP 3 Oddział w Lublinie, Wpolityce, CzasCiechanowa

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej