Ruszyła IX Lubelska Retrospektywa Festiwalu NNW

przez Monika Tarka-Kilen

Już po raz dziewiąty Lublin gości Retrospektywy Festiwalu NNW. W programie m.in. pokaz specjalny filmu „Położna” w reż. Marii Stachurskiej, przegląd filmów jednego autora, w ramach którego można będzie zobaczyć pięć dokumentów Arkadiusza Gołebiewskiego a także zajęcia z młodzieżą dotyczące Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz projektu Bieg Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. Projekcje filmowe, dyskusje i panele odbędą się zarówno w lubelskich szkołach jak i w Domu Kultury czy Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Wstęp na wszystkie projekcje i spotkania jest wolny.

Po tegorocznych Retrospektywach w Przasnyszu i Łochowie przyszedł czas na Lublin. To jedno z miejsc, które jako pierwsze zaczęło pokazywać Retrospektywy Festiwalu NNW – jak zaznaczają twórcy projektu. Organizatorami są Stowarzyszenie Scena Kultury i Stowarzyszenie Trzy Kropki. Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Retrospektywy są podzielone na wydarzenie szkolne oraz te dostępne publicznie. W szkołach pod hasłem „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” przeprowadzane są lekcje i prezentowana jest poświęcona temu tematowi wystawa prac powstałych w ramach Międzynarodowego Konkursu na Plakat. Organizowana jest także prezentacja projektu „Tropem Wilczym Bieg Żołnierzy Wyklętych” z udziałem ambasadora biegu Jacka Rozenka i rzeczniczki wydarzenia Barbary Konarskiej. Młodzież zostanie także zaproszona do dyskusji na temat „Dlaczego warto by młodzi ludzie wybierali historię?”.

Założeniem tegorocznej Retrospektywy było to, żeby pobudzić aktywność młodzieży po izolacji spowodowanej pandemią” – mówi Anna Tchórzewska ze Stowarzyszenia Trzy Kropki. „Lekcje o Pileckim pokazują jak można być aktywnym. Pilecki zanim doszedł do swojej niezwyciężonej postawy był człowiekiem, który interesował się wieloma dziedzinami: muzyką, malarstwem, poezją. Opowiadając o biegu Tropem Wilczym zachęcamy do włączenia się w to wydarzenie na wiele sposobów, jako wolontariusz lub uczestnik. W taki aktywny sposób też można poznawać historię – mówi Anna Tchórzewska.

Filmy, które zostaną w tym roku pokazane „pokazują duchowość i opowiadają o duchowości, niezależnie od wyznania”, jak mówi pani Anna. 4 listopada w Domu Kultury w Lublinie zostanie pokazany dokument „Teraz i w godzinę śmierci” w reż. Dariusza Walusiaka. Po projekcji zaplanowano spotkanie z autorem filmu.

Z kolei 5 listopada w Lubelskim Centrum Konferencyjnym o godz 12:30 odbędzie się pokaz specjalny filmu „Położna „ w reż. Marii Stachurskiej, laureata nagrody głównej czyli Złotego Opornika na XIII Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni. To opowieść o odwadze i sile wiary, której bohaterką jest położna z obozu Auschwitz-Birkenau Stanisława Leszczyńska.

Natomiast w godz. 13:30-17:30 odbędzie się projekcja pięciu dokumentów Arkadiusza Gołębiewskiego w ramach organizowanego po raz pierwszy „Przeglądu filmów dokumentalnych jednego autora”. Pokazane zostaną: „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska”, „Pan Major Łupaszka”, „Historia Kowalskich”, „Kochankowie z lasu” i ”Kawaleria naukowa”. Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny.

Szczegółowy program IX Lubelskiej Retrospektywy Festiwalu NNW 3-5 listopada:

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej