Za nami Festiwal Historii Alternatywnej w Zabrzu

przez Administrator

W miniony weekend obyła się 3. edycja corocznego wydarzenia kulturalnego poświęconemu historii i literaturze alternatywnej. Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu zgromadziła tłumy publicystów, historyków, fanów i pasjonatów z całej Polski.

Festiwal Historii Alternatywnej w Zabrzu trwał w dniach 9. I 10. października Całość rozpoczęła się o godzinie 10:30. W ciągu weekendu odbyło się wiele różnorodnych prelekcji i spotkań autorskich. Ich tematem przewodnim był nurt fantastyki poświęcony historii alternatywnej. Głównym gościem wydarzenia był pisarz książek i opowiadań Andrzej Pilipiuk. W programie imprezy uwzględnione zostały również spotkania z takimi autorami jak: Marcin Ciszewski, Jacek Komuda, Piotr Lagenfeld, Sławomir Koper, Adam Przechrzta, Michał Gołkowski, Krzysztof Haladyn, Arkady Saulski czy Wojciech Harpula.

Podczas swoich wystąpień autorzy skupili się przede wszystkim na przedstawieniu alternatywnych wersji wydarzeń z historii. Jednym z omawianych były wojny polsko-tureckie prowadzone w XVII wieku, między innymi bitwa pod Chocimiem z 1621 roku. W programie znalazła się również prelekcja dotycząca historii i tradycji bimbrownictwa w Polsce. Wygłoszona została przed wiceprezesa Fundacji „Ku Przeszłości”, a także kustosza Muzeum Bimbrownictwa w Wojsławicach Marka Farfosa.

Na terenie obiektu znalazły się również atrakcje dla pasjonatów gier RPG oraz tradycyjnych planszówek. Organizatorzy zapewnili aż cztery sesje gier fabularnych „Na dalekiej Północny” oraz „Ucieczka z Carogrodu”. Planszówki swoją tematyką dotykały głównie historii I Rzeczpospolitej, a także historii nowożytnej.

Sobotni dzień zakończył się koncertem zespołu Projekt Volodia, który odbył się o godzinie 18:30. Festiwal zakończył się w niedzielę o 16:00 koncertem Fabiana Zoltana, a następnie zespołu Forteca. Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie wydarzenia.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej