Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog

przez Administrator

Wydarzenia teatralne to jeden z najpopularniejszych gatunków imprez kulturalnych odbywających się na terenie Polski. Ich liczba wzrasta z roku na rok, jednakże to właśnie te najstarsze tradycją uznawane są za najistotniejsze.

Historia Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog sięga 2001 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano przedsięwzięcie we Wrocławiu. Za inicjatywą stoi Krystyna Meissner, której przewodnim celem było zgromadzenie w Polsce najznakomitszych aktorów z zachodu i wschodu. Przez wszystkie edycje festiwal był świetną okazją do konfrontacji języków, kultur, stylów i tematów, które wyznaczają kierunek sztuki w Europie i na świecie. Dzisiaj, 20 lat później, przyszedł czas na jubileuszową odsłonę wyjątkowego wydarzenia.

Impreza odbyła się w dniach 11 – 16 października. W programie zaplanowane było aż 7 unikatowych spektakli przygotowanych przez polskie, a także zagraniczne grupy teatralne. Headlinerami wydarzenia byli między innymi: Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski czy Ivo van Hove. Tytułowa nazwa „Dialog” nie jest przypadkowa. Na przestrzeni lat Wrocławski Teatr Współczesny stał się miejscem rozmów i rozważań na temat współczesności i jej problemów. Taką też tematykę poruszyli artyści w swoich sztukach.

Wydarzenie rozpoczęło się przedstawieniem sztuki „3 Siostry” napisanej na podstawie książki Antoniego Czechowa. Za reżyserie spektaklu odpowiadał Belg – Luka Precevala. Sceny zaprezentowane na wrocławskiej scenie to przede wszystkim portret zmieniającej się Europy, które stale walczy z czasem, nie poddając się. Wydarzenia w sztuce poruszały problem rutyny codziennego życia, sentymentalności, a także ludzkiej bierności wobec zachodzących na świecie zmian.

W kolejnych dniach przedstawiono również sztukę „Kto zabił mojego ojca” w reżyserii Belga – Ivo van Hove. Adaptacja powieści Edouarda Louisa okazała się być najgłośniejszym przedstawieniem festiwalu. Przejmująca opowieść o ojcu wykończonym przez codzienne życie poruszyła przede wszystkim problem niewidocznych na pierwszy rzut oka warstw społecznych we Francji. Spektakl interpretować można jako sprzeciw wobec politycznych elit nie przejmujących się losem najbiedniejszych.

Pełny program wydarzenia, a także informacje na temat przyszłych edycji dostępny jest do znalezienia na stronie internetowej.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej