Uroczystości rocznicowe w Szczebrzeszynie

przez Administrator

25 lipca 2021 roku w 77. rocznicę wyzwolenia Szczebrzeszyna spod okupacji niemieckiej w miasteczku odbyły się uroczystości poświęcone temu wydarzeniu, połączone z odsłonięciem muralu z podobizną lokalnego bohatera – majora Tadeusza “Podkowy” Kuncewicza.

Wydarzenia rocznicowe rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w intencji poległych oraz żyjących „Podkowiaków” pod przewodnictwem proboszcza parafii pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Szczebrzeszynie księdza Janusza Sokołowskiego. Po nabożeństwie zgromadzeni goście udali się na Plac Tadeusza Kościuszki oraz pod pomnik Polski Walczącej na Skwerze Podkowiadków. Tam Władysław Mazur, dawny podkomendny „Podkowy”, uroczyście odsłonił mural z podobizną legendy zamojskiej Armii Krajowej, który powstał na bocznej ścianie Miejsko-Gminnej Biblioteki w Szczebrzeszynie (przy drodze krajowej nr 74 w Szczebrzeszynie). Autorem tego wielkoformatowego naściennego malowidła jest pochodzący z Sanoka streetartowiec Arkadiusz Andrejkow.

W 2017 roku artysta został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za projekt „Cichy Memoriał”.

Obok pierwszego muralu w Szczebrzeszynie nie można przejść obojętnie, bez zadania sobie pytania o jego genezę i symbolikę. Umieszczenie w przestrzeni publicznej portretu majora Kuncewicza miało nie tylko pozwolić zachować pamięć o lokalnym bohaterze z czasów II wojny światowej, lecz także promować lokalną historię poza granicami Szczebrzeszyna.

Dowódca Tadeusz Kuncewicz ps. Podkowa stał się legendą zamojskiej Armii Krajowej. Już w czasie wojny, dzięki swej odwadze i brawurowym akcjom zbrojnym, major Kuncewicz, cieszył się ogromną sympatią tak wśród swoich żołnierz, jak i wśród ludności cywilnej. Prawdziwą sławę przyniosło mu jednak wyzwolenie Szczebrzeszyna spod okupacji niemieckiej. Oddział AK wkroczył do miasta wczesnym rankiem 26 lipca 1944 roku. Polscy żołnierze szybko zajęły kwatery po wojsku niemieckim. Na polecenie swego dowódcy żołnierze na znak oswobodzenia miasta zawiesili na ratuszu biało-czerwoną flagę.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość,  2. Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej, Burmistrza Miasta i Gminy Szczebrzeszyn, Parafię św. Mikołaja w Szczebrzeszynie, Fundację Szczebrzeszyn Kultur, Stowarzyszenie Patriotyczny Szczebrzeszyn, Grupę Rekonstrukcji Historycznej WIR, Grupę Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna oraz Stowarzyszenie Chrząszczowy Gród.

Więcej fotografii z wydarzenia można znaleźć na stronie Gminy i Miasta Szczebrzeszyn.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej