Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

przez Administrator

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Na pustkowia Związku Sowieckiego wywieziono wtedy około 140 tysięcy Polaków. Ta brutalna forma zbiorowych represji ze strony bolszewickiego okupanta dotknęła w przeciągu następnych lat kolejne setki tysięcy obywateli naszego kraju .

17 września odbędzie się oficjalnie otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Data nie jest przypadkowa. Tego dnia przypada bowiem 82. Rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Ogólnopolska placówka będzie zajmować się przede wszystkim tematyką deportacji na wschód. Zwiedzanie będzie dostępne od 18 września, a sprzedaż biletów ruszyła w minioną środę poprzez stronę internetową placówki.

Pomysł stworzenia Muzeum Pamięci Sybiru (MPS) powstał już cztery lata temu. Na początku organizatorzy posługiwali się przejściową lokalizacją w centrum Białegostoku, w którym powstał cały koncept placówki kulturalnej. Jej docelowa siedziba została powołana w 2019 roku, w starych wojskowych magazynach przy ulicy Węglowej. Na zwiedzających czeka stała ekspozycja, która przedstawia historię Polaków na Syberii, w tym carskie zsyłki w głąb wschodniego kontynentu, represje, zbrodnie sowieckie i deportacje.

Jak podkreślają władze miasta – placówka kulturalna w Białymstoku jest hołdem złożonym Sybirakom i ich rodzinom. Uświadomienie polskiego społeczeństwa, w tym szczególnie młodych, jest kwestią niezwykle istotną. Z roku na rok ubywa naocznych świadków historii deportacji, których przeżycia i doświadczenia powinny zostać upamiętnione i przekazane kolejnym pokoleniom.

Sprzedaż biletów ruszyła już w środę i można je zakupić zarówno poprzez stronę internetową placówki jak i w jej stacjonarnej kasie. We wtorki zwiedzanie muzeum będzie bezpłatne. Jak wynika z informacji organizatorów, bilety na pierwsze dni po otwarciu sprzedają się w ekspresowym tempie. Dodatkowo, przez pierwsze kilka dni zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem będzie w cenie zwykłej wejściówki. Więcej szczegółów o wystawie oraz zakupie biletów można znaleźć na stronie muzeum.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej