Muzeum Powstania Warszawskiego z Drzwiami do Wolności Festiwalu Filmowego NNW

przez Monika Tarka-Kilen

Gala wręczenia nagród 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, która odbyła się w Sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego, zaczęła się od wręczania nagród filmowych i specjalnych. W drugiej części przywołano jednak świadków historii a także ważną instytucję, która stoi na straży pamięci historycznej.  Drzwiami do Wolności uhonorowano Muzeum Powstania Warszawskiego a Sygnetami Niepodległości – “Zawiszaka” profesora Jerzego Grzywacza ps. Tapir a także pośmiertnie niezłomnego żołnierza Tadeusza Urbanowicza ps. „Moskito”.

Festiwal to jak co roku spotkanie środowiska filmowego o szczególnej wrażliwości, dla którego głównym tematem jest nie tylko historia najnowsza, ale opowiadanie historii prawdziwych, których bohaterowie są odważni w poszukiwaniu szeroko rozumianej wolności. NNW w tym roku to ponad 70 pokazów filmowych, spotkania z twórcami i świadkami historii. Debaty z udziałem wybitnych gości. Akademia Filmowa NNW i po raz pierwszy przegląd etiud studenckich.  Ważną częścią Festiwalu NNW są nagrody honorowe, przyznawane świadkom historii, bohaterom walki o wolność, członkom podziemia antykomunistycznego i Solidarności oraz uznanym aktywistom społecznym.

 𝐔𝐇𝐎𝐍𝐎𝐑𝐎𝐖𝐀𝐍𝐈𝐀 𝐆𝐀𝐋𝐈 𝐑𝐎𝐙𝐃𝐀𝐍𝐈𝐀 NAGRÓD 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW

DRZWI DO WOLNOŚCI
🇵🇱 Muzeum Powstania Warszawskiego
W tym roku Drzwi do Wolności otrzymała instytucja, która w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. Jedno z najbardziej rozpoznawalnych muzeów, nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce i na świecie. Mowa oczywiście o Muzeum Powstania Warszawskiego. Nagrodę wręczyli dyrektor Festiwalu NNW, Arkadiusz Gołębiewski i Przemysław Oborski, potomek powstańców warszawskich a odebrał ją dr Paweł Ukielski – wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

 Muzeum Powstania Warszawskiego, otwarte w 2004 roku, jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci o historii Polski i drugiej wojny światowej. Zlokalizowane w sercu stolicy, w dawnej elektrowni, muzeum upamiętnia heroiczny zryw mieszkańców Warszawy, którzy w 1944 roku walczyli o wolność i godność. Ekspozycje łączą nowoczesne technologie z autentycznymi artefaktami, co pozwala odwiedzającym poczuć atmosferę tamtych tragicznych czasów. W muzeum znajduje się wiele multimedialnych prezentacji, filmów oraz interaktywnych wystaw, które przybliżają wydarzenia Powstania oraz jego kontekst historyczny.

To miejsce to świkatowy fenomen.. Dzięki różnorodnym programom edukacyjnym, muzeum angażuje młodych ludzi do refleksji nad historią, dokumentując nie tylko samą walkę, ale także życie codzienne warszawiaków w czasie wojny. Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje również liczne wystawy czasowe oraz spotkania z kombatantami, które wzbogacają ofertę kulturalną placówki. Jako symbol oporu i odwagi warszawiaków, muzeum przyciąga rocznie setki tysięcy odwiedzających z całego świata. To miejsce, które nie tylko pamięta o przeszłości, ale również inspiruje do dialogu o współczesnych wartościach i przyszłości Polski.

SYGNETY NIEPODLEGŁOŚCI
🇵🇱 Profesor Jerzy Grzywacz ps. Tapir
Zawiszak, należał do grupy najmłodszych harcerzy zorganizowanych w ramach Szarych Szeregów. W ramach konspiracji zajmował się pracą wywiadowczą podczas akcji „Burza”. Przeprowadzał akcje dywersyjne, zajmował się kolportażem prasy konspiracyjnej. W trakcie powstania brał udział w walkach, przenosił rozkazy do innych dowódców oraz pomagał w przechwytywaniu brytyjskich zrzutów z papierosami, jedzeniem i bronią. Jego udział w powstaniu skończył się 7 września, gdy wraz z rodziną został skierowany na Dworzec Zachodni, a następnie do obozu przejściowego dla ludności cywilnej w Pruszkowie.
„Składałem przysięgę jako żołnierz AK i otrzymałem stopień szeregowca, który dla mnie jest cenniejszy niż to, że jestem dziś majorem Wojska Polskiego” – powiedział prof. Grzywacz odbierając Uhonorowanie. Wręczył je dr Pál Attila ILLÉS – konsul generalny Węgier.
🇵🇱 Tadeusz Urbanowicz ps. „Moskito”
Urodził się w 1926 roku w Wilnie. Był harcerzem Szarych Szeregów, a od 1944 roku żołnierzem Trzeciej Wileńskiej Brygady AK. Uczestniczył w walkach o Wilno w ramach Operacji Ostra Brama. Po zajęciu Wileńszczyzny przeszedł na Białostocczyznę i dołączył do Piątej Wileńskiej Brygady AK odtworzonej przez majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszkę. Walczył w szwadronie por. Romualda Rajsa Burego, a potem w szwadronie por. Zdzisława Badochy Żelaznego. 9 października szwadron został otoczony przez oddziały Milicji Obywatelskiej. Moskito został ciężko ranny. Nie chcąc narażać kolegów zastrzelił się z okrzykiem „Czołem chłopaki”. Dwa dni temu jego szczątki, zgodnie z wolą rodziny, zostały przeniesione na Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku, obok mogił Inki i Zagończyka.
Nagrodę wręczył prof. Karol Polejowski na ręce Jarosława Wróblewskiego.
 ——-

PATRONAT HONOROWY NAD 16. MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALEM FILMOWYM NNW OBJĄŁ PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ PAN ANDRZEJ DUDA

ORGANIZATORAMI FESTIWALU SĄ STOWARZYSZENIE SCENA KULTURY I MIASTO GDYNIA

FESTIWAL ZOSTAŁ DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZY PROMOCJI KULTURY

FESTIWAL WSPÓŁFINANSOWANY JEST PRZEZ POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ

Za wsparcie festiwalu dziękujemy GRUPIE CEDROB oraz FUNDACJI RODZINY WITASZKÓW

PARTNEREM INSTYTUCJONALNYM festiwalu jest Instytut Pamięci Narodowej

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej