Błogosławieni Ulmowie i o. Kolbe wracają na wystawę w Muzeum II Wojny Światowej. Co z Pileckim?

przez Monika Tarka-Kilen

W wyniku protestów w całej Polsce i w Trójmieście, po szokującym usunięciu wizerunku bohaterów z wystawy nocą z 25 na 26 czerwca, muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zapowiedziało przywrócenie do wystawy stałej o. Maksymiliana Kolbe i rodziny Ulmów. Wydało też oświadczenie w sprawie wizerunku rotmistrza Witolda Pileckiego na wystawie.

Muzeum informuje, że przeprowadzone wcześniej zmiany mogły wzbudzić zaniepokojenie obywateli w związku z tym zdecydowano, że do ekspozycji stałej zostaną włączeni o. Maksymilian Kolbe i rodzina Ulmów.

Rozumiemy, że przeprowadzone zmiany mogą budzić zdziwienie i zaniepokojenie obywateli. Zdecydowaliśmy, że do ekspozycji stałej zostaną włączeni o. Maksymilian Kolbe i rodzina Ulmów. Widzimy, że istnieje taka autentyczna społeczna potrzeba. Wkrótce historie o. Maksymiliana Kolbe i rodziny Ulmów znajdą się wśród innych bohaterów widocznych w Muzeum. Zostaną one zaprezentowane w sposób godny, rzetelny i zgodny z najnowszymi badaniami

– czytamy w komunikacie muzeum.

Przywrócenie w nocy z 25 na 26 czerwca pierwotnego kształtu stałej wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku sprawiło, że zniknęły z niej dodane później elementy poświęcone Maksymilianowi Kolbemu, rodzinie Ulmów i rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Ta decyzja nowej dyrekcji muzeum wywołała oburzenie Polaków, falę komentarzy i protesty w Trójmieście.

Mieszkańcy Trójmiasta i patrioci z całej Polski manifestowali swój sprzeciw w piątkowym proteście przed siedzibą muzeum.

Co z rotmistrzem Witoldem Pileckim na wystawie w Muzeum II WŚ?

Ci, którzy słyszą o tym, że na wystawę wrócą błogosławieni Ulmowie i o. Kolbę, zastanawiają się co z rotmistrzem Pileckim, którego jedno ze zdjęć podobno również zostało usunięte. Mamy w tej sprawie oficjalny komunikat muzeum:

Narracja, którą po raz pierwszy zaprezentowaliśmy Państwu w 2017 r. została utkana z setek ludzkich losów i opowieści o walce ze złem. Bohaterowie większości z nich to ludzie słabo, a nawet zupełnie nieznani. Bo ofiarami II wojny światowej były miliony zwykłych ludzi, stąd zależało nam na podkreśleniu tragedii, brutalności i śmierci jaka ich spotkała. Na wystawie nie zabrakło jednak miejsca także dla tych powszechnie znanych postaci, jak: Elżbiety Zawackiej „Zo”, Jana Piwnika „Ponurego” i Witolda Pileckiego. Tak! Witold Pilecki był i znajduje się nadal w Muzeum II Wojny Światowej. Nieprawdą jest, że został z Muzeum usunięty

– informuje muzeum na swojej stronie internetowej.

Źródło: Muzeum II WŚ.

 

Muzeum II Wojny Światowej usunęło z wystawy Pileckiego, Ulmów i o. Kolbe

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej