80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze – największej bitwy partyzanckiej w rejonie Łomży

przez Monika Tarka-Kilen

23 czerwca w Wygodzie uczczono pamięć polskich żołnierzy, którzy zginęli w bitwie w Czerwonym Borze. W tym roku przypada okrągła 80. rocznica bitwy stoczonej przez żołnierzy AK, NSZ i NOW z niemieckimi żołnierzami.

To była największa bitwa partyzancka w rejonie Łomży w czasie II wojny światowej.

23 czerwca 1944 roku w Czerwonym Borze blisko 250 żołnierzy Armii Krajowej, Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych przygotowywało się do ataku na więzienie w Łomży. Chcieli uwolnić ponad aresztowanych przez Niemców 150 mieszkańców Zambrowa i okolic. Zostali wykryci i otoczeni przez kilka tysięcy niemieckich żołnierzy i żandarmów, oddziały uzbrojone w karabiny maszynowe i ciężkie moździerze. Doszło do krwawej bitwy. W walkach zginęło około stu Polaków.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Polową, po której nastąpiła część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wygodzie. Potem przy pomniku odczytano apel poległych, który został przeprowadzony przez 18 Łomżyński Pułk Logistyczny. Oddano także Salwę Honorową.

Po części oficjalnej przy Szkole Podstawowej w Wygodzie odbył się piknik z pokazem grup rekonstrukcyjnych. Można było zobaczyć, jak wyglądało obozowisko partyzanckie przygotowane przez Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomżyński. Częstowano wszystkich pyszną żołnierską grochówką. oraz spróbować pysznej grochówki.

Źródło: Starostwo powiatowe w Zambrowie, Facebook, gov.pl.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej