W poznańskim zamku powstał herb Królestwa Polskiego – Orzeł, do dziś nasz narodowy znak! To tutaj odbywały się śluby i wesela monarchów a przy tym zjazdy europejskich koronowanych głów. 26 czerwca, w rocznicę ustanowienia godła Królestwa Polskiego z Orłem Białym w koronie, ma miejsce premiera filmu dokumentalnego „Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu” w reżyserii Krzysztofa Nowaka. To pierwsza monografia filmowa zamku i pasjonująca oraz pełna nieznanych do tej pory faktów i ciekawostek, opowieść o potędze, upadku i restytucji monarszej siedziby na Wzgórzu Przemysła.
Historia tego piastowskiego zamku pozostaje nadal mało znaną kartą w historii Polski, mimo iż w jego murach miały miejsce wydarzenia najwyższej rangi w dziejach państwa i narodu takie jak:
– odrodzenie monarchii piastowskiej w XIII wieku
– ustanowienie godła państwa polskiego, (1295 r.)
– śluby i wesela monarchów,
– spotkania władców Europy,
– pierwszy hołd krzyżacki przed królem Polski,
– czy w końcu, wydarzenia zapisane w słowach polskiego hymnu państwowego… a opisujące aktywność hetmana Stefana Czarnieckiego w Wielkopolsce wyzwalanej ze szwedzkiego Potopu.
Konsultantem historycznym był prof. Tomasz Jasiński autor niedawno wydanej pozycji: „Dzieje zamku na Wzgórzu Przemysła w średniowieczu”. Sceny fabularyzowane wyreżyserował Arkadiusz Gołębiewski. Zdjęcia Michała Bożka, Macieja Grudy i Pawła Pierzchanowskiego, który także film zmontował. Oryginalną muzykę skomponował Marcin Matuszewski. Komputerowe animacje wizerunków królewskiej siedziby zrealizowane zostały przez – Studio Animacji – Czwarta Rano.
Film zrealizowany został na zamówienie Muzeum Narodowego w Poznaniu, we współpracy z Parkiem „Dzieje” w Murowanej Goślinie, sfinansowany przez Fundację Orlen.
Producentem wykonawczym jest Paweł Nowacki.