PREMIERA. Zobacz filmową opowieść o Zamku Królewskim w Poznaniu! (link)

przez Monika Tarka-Kilen

W poznańskim zamku powstał herb Królestwa Polskiego – Orzeł, do dziś nasz narodowy znak! To tutaj odbywały się śluby i wesela monarchów a przy tym zjazdy europejskich koronowanych głów. 26 czerwca, w rocznicę ustanowienia godła Królestwa Polskiego z Orłem Białym w koronie, ma miejsce premiera filmu dokumentalnego „Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu” w reżyserii Krzysztofa Nowaka. To pierwsza monografia filmowa zamku i pasjonująca oraz pełna nieznanych do tej pory faktów i ciekawostek, opowieść o potędze, upadku i restytucji monarszej siedziby na Wzgórzu Przemysła.

Historia tego piastowskiego zamku pozostaje nadal mało znaną kartą w historii Polski, mimo iż w jego murach miały miejsce wydarzenia najwyższej rangi w dziejach państwa i narodu takie jak:
– odrodzenie monarchii piastowskiej w XIII wieku
– ustanowienie godła państwa polskiego, (1295 r.)
– śluby i wesela monarchów,
– spotkania władców Europy,
– pierwszy hołd krzyżacki przed królem Polski,
– czy w końcu, wydarzenia zapisane w słowach polskiego hymnu państwowego… a opisujące aktywność hetmana Stefana Czarnieckiego w Wielkopolsce wyzwalanej ze szwedzkiego Potopu.

Konsultantem historycznym był prof. Tomasz Jasiński autor niedawno wydanej pozycji: „Dzieje zamku na Wzgórzu Przemysła w średniowieczu”. Sceny fabularyzowane wyreżyserował Arkadiusz Gołębiewski. Zdjęcia Michała Bożka, Macieja Grudy i Pawła Pierzchanowskiego, który także film zmontował. Oryginalną muzykę skomponował Marcin Matuszewski. Komputerowe animacje wizerunków królewskiej siedziby zrealizowane zostały przez – Studio Animacji – Czwarta Rano.

Film zrealizowany został na zamówienie Muzeum Narodowego w Poznaniu, we współpracy z Parkiem „Dzieje” w Murowanej Goślinie, sfinansowany przez Fundację Orlen.
Producentem wykonawczym jest Paweł Nowacki.

 

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej