Już w czwartek pokaz filmu “Duchem ciosany” i spotkanie z autorami dokumentu

przez Monika Tarka-Kilen

Zapraszamy na film “Duchem Ciosany” i spotkanie z reżyserem Arkadiuszem Gołębiewskim oraz scenarzystą Pawłem Nowackim w Warszawie 27 czerwca o 19:30. Dokument zostanie zaprezentowany w ramach „Filmowego Wieczoru Czwartkowego – WID – Wczoraj i Dziś” . To cykl organizowany przez księdza proboszcza Adama Zelgę, który odbywa się w Sali Pod Skarpą kościoła bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie ul. Kokosowa 12. Najbliższe czwartkowe spotkanie poprowadzi Krzysztof Ziemiec. Słowo wstępne wygłosi profesor Jan Żaryn.

Okazją do przypomnienia filmu jest m.in. 45 rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Podczas mszy św. odprawionej na pl. Zwycięstwa w Warszawie (dzisiaj pl. Piłsudskiego) Ojciec Święty powiedział “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

“Duchem Ciosany”
reżyseria Arkadiusz Gołębiewski
scenariusz Paweł Nowacki

Film z 2009 roku to dokumentalna opowieść o trzydziestoletniej obecności krzyża i próbach jego usunięcia z placu Piłsudskiego w Warszawie poprowadzona przez świadków i uczestników wydarzeń.
W filmie historię małą i wielką opowiadają: Teresa Kaczorowska, Jerzy Mierzwiak, ks. Jan Sikorski, Małgorzata Grabowska-Kozera, Tadusz Sobieraj, Witold Krasowski, Ligia Urniaż-Grabowska, Tomasz Moszczak, Alicja Kowalczyk, Stanisław Kazimierz Gołąb oraz Joanna Lepianka.

Autorzy filmu skupili się na okresie od pamiętnego kazania papieskiego z 2 czerwca 1979 r. po wydarzenia współczesne, czyli postawienie kamiennego krzyża tym historycznym miejscu. W tle przybliżone zostają przeżycia duchowe Polaków, narodziny Solidarności, burzliwe lata 80. oraz realia czasów współczesnych. Narrację historyczną uzupełnia relacja o procesie powstawania kamiennego monumentu według projektu Marka Kucińskiego, Jerzego Mierzwiaka i Natalii Wilczak.

Muzykę do filmu z motywem pieśni „Krzyżu święty” skomponował Marcin Pospieszalski, a wiersz zamordowanego w stanie wojennym Grzegorza Przemyka czyta Adam Woronowicz.
Ważny w swojej historycznej wymowie film staje się dziś niezwykle aktualny.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej