Cytadela zaprasza w każdą sobotę lipca na letnie kino

przez Monika Tarka-Kilen

Od lipca w każdą sobotę w parku Muzeum Historii Polski rusza kino plenerowe. Na widzów czekają filmy, dzięki którym będzie można poczuć klimat wakacji nie ruszając się z leżaka.  Organizatorzy wyborem repertuaru chcą zaprosić na wędrówkę przez miejsca oraz dekady, żeby pokazać jak kiedyś Polacy spędzali letnie miesiące.

Pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”  pokazane zostaną filmowe historie wakacyjne. Zacznie się od rejsu statkiem po Wiśle i plaży w Sopocie w filmie “Kobiela na plaży” (fab./dok. 1963, 32’), reż. Andrzej Kondratiuk, potem będzie letni obóz dla młodych małżeństw pod Augustowem w obrazie “Jak żyć?” (fab/dok. 1977, 83’), reż. Marcel Łoziński, „lato w stolicy” w filmie “Hydrozagadka” (1970, 70’), reż. Andrzej Kondratiuk , a na koniec letnisko w przedwojennym Kazimierzu nad Wisłą pokazane w fabule “Dwa księżyce” (fab. 1993, 133’), reż. Andrzej Barański.

Wstęp na seanse jest wolny.

Plan pokazów w parku Muzeum Historii Polski

6 lipca (sobota), godz. 21.30
Kobiela na plaży (fab./dok. 1963, 32’), reż. Andrzej Kondratiuk
Rejs (fab. 1970, 65’), reż. Marek Piwowski

Kapitalne przykłady groteski w polskim kinie zrealizowane w upalnych, wakacyjnych okolicznościach. W pierwszym filmie Bogusław Kobiela uprawia brawurową błazenadę na plaży w Sopocie, co rejestruje z oddali ukryta kamera. W drugim Stanisław Tym w roli instruktora kulturalno-oświatowego prowadzi pełen absurdów program wczasów pracowniczych na statku wycieczkowym „Neptun”. Rejs to film kultowy do czego nie trzeba nikogo przekonywać. Aktorzy – w tym wielu naturszczyków – w kolejnych scenach dochodzą do absolutnych granic parodii i komizmu, legendarne dialogi, improwizowany charakter uczyniły go ponadczasową komedią, która stała się jednocześnie symbolem peerelowskiej, dziwacznej Polski.

20 lipca (sobota), godz. 21.30
Jak żyć? (fab/dok. 1977, 83’), reż. Marcel Łoziński

Jeden z najciekawszych filmów dokumentalnych epoki Peerelu, który ogląda się jak wciągającą fabułę trafnie obrazującą absurdy minionego systemu. Lato 1977, na pojezierzu augustowskim odbywa się obóz szkoleniowy dla młodych małżeństw, członków Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Kamera rejestruje codzienne, obozowe życie – konkurs „Wzorowa rodzina”, w którym małżeństwa zbierają punkty, a zwycięzcy mają otrzymać pralkę automatyczną, apele, zwykłe międzyludzkie interakcje. Jak żyć? nie jest czystym dokumentem – wśród prawdziwych uczestników reżyser umieścił dwie „podstawione rodziny” – Zymanów, występujących jako główni aktywiści i rodzinę Rozhinów, stojących w opozycji do obozowej społeczności.

3 sierpnia (sobota), godz. 21.00
Hydrozagadka (1970, 70’), reż. Andrzej Kondratiuk

Tym razem zapraszamy na lato w mieście. Tytułową zagadką jest niewytłumaczalne znikanie wody w Warszawie podczas największych upałów. Nad jej rozwiązaniem pracuje naukowiec, profesor Milczarek. Pomaga mu nieustraszony detektyw As – rodzima wersja Supermena połączonego z Batmanem. As podejmuje nierówną walkę z tajemniczym, demonicznym przeciwnikiem – sprawcą całej wodnej afery. Groteskowa komedia Kondratiuka nawiązuje do poetyki zachodnich komiksów z superbohaterami. Reżyser przenosi ją na rodzimy, przaśny, gomułkowski grunt. Efekt komiczny – porażający!

31 sierpnia (sobota), godz. 21.00
Dwa księżyce (fab. 1993, 133’), reż. Andrzej Barański

Lato 1930 roku. Do Kazimierza nad Wisłą, jak co roku, zjeżdżają letnicy. Skupieni na życiu towarzyskim artyści, pisarze, inteligenci beztrosko spędzają czas obok niezamożnych miejscowych – zajętych pracą i codziennymi problemami. Dwa księżyce to dwugodzinna, wielowątkowa panorama tych dwóch społeczności Kazimierza – żyjących osobno, choć tuż obok siebie. Film składa się z 17 epizodów, wzięło w nim udział 107 aktorów, w tym 40 w rolach istotnych! Krytycy zgodnie podkreślali malarskość i poetyckość zrealizowanego obrazu oraz staranność z jaką odtworzono letnią atmosferę przedwojennego Kazimierza.

Źródło: Muzeum Historii Polski, mat.pras.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej