W Zakopanem odsłonięto pomnik Kurierów Tatrzańskich. Ci cisi bohaterowie przeprawili przez Tatry kilkanaście tysięcy osób. W czwartek 20 czerwca odsłonięto pomnik w zakopiańskich Kuźnicach, na nowo powstałym placu przy kolejce linowej na Kasprowy Wierch.
Autorem pomnika jest zakopiański artysta Janusz Jędrzejowski. Monument z brązu, na skalnym cokole, przedstawia dwóch górali przeprowadzających na Węgry emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Inicjatorami akcji i powołania Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich byli Zbigniew Mrowca i Andrzej Stanek. Budowa pomnika była inicjatywą społeczną, zrealizowano go dzięki publicznej zbiórce.
W uroczystości wziął udział konsul generalny Węgier dr Tibor Gerencsér, który przypomniał, że już 17 września 1939 r. rząd węgierski otworzył swoje granice przed polskimi uchodźcami, dzięki czemu ponad 100 tys. wojskowych i cywilów znalazło schronienie na terenie Węgier.
Na pomniku znalazła się inskrypcja: „W hołdzie Kurierom Tatrzańskim, żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, ratownikom TOPR, przewodnikom tatrzańskim, sportowcom, którzy podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 wielokrotnie przemierzali Tatry”.
Źródło: Facebook, dzieje.pl, Radio Kraków.