Znamy datę odsłonięcia Pomnika Rzezi Wołyńskiej w Domostawie

przez Monika Tarka-Kilen

W Domosławie w gminie Jarocin stoi już na cokole Pomnik Rzezi Wołyńskiej. Jego autorem jest wybitny, nieżyjący już rzeźbiarz Andrzej Pityński, który przez wiele lat tworzył w USA. Pomnik ma aż 20 metrów wysokości i jest widoczny z daleka. To Memoriał Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

Andrzej Pityński wykonał Pomnik Rzezi Wołyńskiej na zamówienie Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP)  z siedzibą w Nowym Yorku. Ukończył go w 2017 roku. Artysta osobiście doglądał ostatnich prac w gliwickiej odlewni, z którą współpracował od wielu lat – informują nowiny24.pl.  Monument przedstawia wielkiego orła z wyciętym w piersi krzyżem. W pustej przestrzeni krzyża widnieje ciało dziecka przebite tryzubem. Korpus orła tworzą płomienie.

10 lipca 2022 r. w Domostawie odbyła się uroczystość  poświęcenia i wmurowania aktu  erekcyjnego oraz ziemi pobranej z miejsc kaźni na Wołyniu pod budowę pomnika. Prace budowlane rozpoczęły się w czerwcu ub. roku. Teraz dobiegły końca. Czas na uroczyste odsłonięcie pomnika, który długo nie mógł znaleźć swojego miejsca. Wiele gmin odmawiało, jak informują nowiny24.

Znana jest już data odsłonięcia Pomnika Rzezi Wołyńskiej w Domostawie. Uroczystość zaplanowana jest na 14 lipca  o godz. 11:00,  w 81. rocznicę kulminacji masowych zbrodni na Polakach na Wołyniu.

W przyszłości w Domostawie ma także powstać ośrodek dokumentujący ludobójstwo na Kresach na wzór muzeum w Michniowie, gdzie znajduje się muzeum poświęcone martyrologii wsi polskiej w obecnych granicach RP a także Ściana Pamięci z tabliczkami wszystkich miejscowości na Kresach, w których doszło do masowych zbrodni UPA na Polakach.

Źródło: nowiny24.pl, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej